V Izraeli začíná soud s bývalým premiérem Olmertem

Čtením rozsáhlé obžaloby má začít ostře sledovaný soudní proces s bývalým izraelským premiérem Ehudem Olmertem. Vyšetřovatelé došli k závěru, že se nezákonně obohatil o statisíce dolarů v době, kdy byl starostou Jeruzaléma a později ministrem průmyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Foto: Knesset

Samotný Olmert tvrdí, že je nevinný a že se stal obětí politického spiknutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s bývalým izraelským premiérem Ehudem Olmertem, obviněným z korupce hovořila na Rádiu Česko jeho izraelská spolupracovnice Taťána Hoffmanová

Podle obžaloby Olmert hlavně přijímal obálky s tisíci dolarů od amerického magnáta Morrise Talanského a dohazoval veřejné zakázky svému příteli Urimu Meserovi. Měl si také nechat několikanásobně proplácet zahraniční cesty a podvodně získané peníze používat pro svou rodinu.

Kauza má ale i politický rozměr. Proti premiéru Olmertovi přinesli důkazy jeho dosavadní spolupracovníci ve chvíli, kdy odešel z pravicového tábora a začal prosazovat sbližování s Palestinci.

Olmert rezignoval a k moci se dostala současná pravicová vláda premiéra Benjamina Netanjahua. Ta v mírovém procesu ustupuje i od závazků, které učinily předchozí izraelské reprezentace.

Břetislav Tureček, Alena Adámková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme