V Izraeli zemřel legendární bojovník za mír na Blízkém východě

V Izraeli zemřel radikální průkopník mírových vztahů s okolnímu arabskými státy Abie Nathan . Svérázný aktivista se dožil jednaosmdesáti let. Jeho nejznámější skutky, kterými se snažil sblížit třeba Izrael s Egyptem, se odehrávaly v 60. a 70. letech. Dnes jeho roli ocenil nejen levicově orientovaný prezident Šimon Peres, ale také premiér Ehud Olmert. Ten přitom v minulosti patřil k zarytým odpůrcům mírového procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abie Nathan | Foto: AFP

V roce 1966 Abie Nathan sedl do letadla a přeletěl do Egypta, který byl v té době s Izraelem ještě ve válečném stavu. V roce 1989 strávil čtyři měsíce v izraelském vězení za to, že se scházel s Jásirem Arafatem. Kontakty s palestinskými představiteli totiž tehdy židovský stát ještě zakazoval.

Snad nejvíce ale bylo o íránském rodáku Nathanovi slyšet kvůli jeho projetu Hlas míru. A to doslova. Hlas míru totiž byla pirátská rozhlasová stanice. Vysílala z lodi, na jejíž nákup mimochodem přispěl John Lennon. Když pak na podzim 1993 Izrael podepsal s Palestinci mírovou dohodu, Abie Nathan legendární loď symbolicky potopil.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme