V izraelsko-arabském konfliktu hrají stále větší roli křesťanští sionisté

Izraelsko-palestinský konflikt je často vnímaný jako střet židů a muslimů. Pokud se k němu vyjadřuje například Vatikán nebo jiné velké církve, většinou vyzývají ke kompromisům a podporují práva Palestinců. Málo se ale ví o významné síle, která se naopak snaží ovlivňovat politiku řady zemí ve prospěch Izraele. Jsou to křesťanští sionisté - politicko-náboženský proud, který si vytkl za cíl stát za každou cenu na straně židovského státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazatel van der Hoeven argumentuje s biblí v ruce.

Kazatel van der Hoeven argumentuje s biblí v ruce. | Foto: Břetislav Tureček

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček se vydal na tento tábor podívat Zblízka.

„Modleme se za Jeruzalém! … Ano pane, modlíme se za Izrael!“ Stovka křesťanů z celého světa má na sobě trička I love Israel a bedlivě naslouchá dramatickému kázání předního vůdce této ideologie - původně holandského kazatele Jana Willema van der Hoevena. Stojíme na promenádě jižně od Starého města a jedno z nejvýbušnějších míst planety máme jako na dlani.

„Toto je pravděpodobně nejkrásnější místo, odkud je vidět celý Jeruzalém.“ Křesťanští sionisté ale nevnímají Jeruzalém pouze jako hezké město. Je to pro ně také místo naplnění biblických proroctví. Jihoafrický publicista Stan Goodenough patří v Jeruzalémě k hlavním postavám křesťanských sionistů.

„Z Bible pro mě vyplývá, že pokud sem Žid přijde odkudkoli ze světa, kde žil deset let, tři sta nebo čtyři tisíce let, a prohlásí: Já budu žít tady, protože Bůh řekl, že je to moje země, tak má mojí plnou podporu!“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka o roli křesťanských sionistů

Křesťanští sionisté nijak neskrývají automatickou podporu Izraele, bez ohledu na jeho počínání. Pokud už ho kritizují, pak jen proto, že jeho politiku považují za příliš smířlivou.

„Jestli mám odpovědět stručně, tak mírový proces samozřejmě odmítáme. Mír nikoli, ale to je něco jiného než mírový proces, který nutí Izrael, aby se vzdal své země. Hebron nebo Nábulus jsou místa výslovně zmíněná v Bibli, že Bůh je dal Abrahámovi, Izákovi a Jákobovi. My tedy naprosto odmítáme nároky Palestinců na tuto zemi!“

Ačkoli už i izraelské vlády přistoupily na myšlenku založení palestinského státu, pro rozhodující část křesťanských sionistů je tedy tato idea stejně nepřijatelná jako pro radikální židovské osadníky.

Zástupci zavedených církví ve Svaté zemi včetně katolíků považují své prosionistické souvěrce za extremisty a distancují se od nich. Velmi podezíravě sledují aktivity křesťanských sionistů i mnozí přední rabíni a izraelští politici.

„Ti v podstatě říkají, že v zájmu míru je potřeba jednat, že pokud se Židé nevzdají nějaké země, budou války s Araby jen pokračovat. A my, křesťanští sionisté, jsme pro ně skupinou, která konflikt a problémy naopak rozdmýchává," popisuje ideové odpůrce Stan Goodenough.

Ve Spojených státech tvoří křesťanští sionisté silnou část proizraelské lobby. | Foto: Břetislav Tureček

Přišli jsme sem udělat, co nám nařídil Bůh, tedy modlit se za mír Jeruzaléma a stát po boku židovského národa,“ vysvětluje mi kazatel van der Hoeven. Jeho myšlenkový proud má své zastánce i v Česku, hlavně v organizaci Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, neboli ICEJ.

Ta pořádá proizraelské akce a má své příznivce i ve vrcholné politice. Například bývalého předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Na svém webu čeští aktivisté vysvětlují, proč podporují Izrael: „Milujeme jej, jsme jeho dlužníky a snažíme se poslouchat Boží slovo."

Daleko větší vliv křesťanští sionisté a jejich televizní kazatelé mají ve Spojených státech, kde tvoří významnou složku proizraelské lobby. Stan Goodenough ale spokojený není:

„Křesťanští sionisté bohužel na americkou politiku dostatečný vliv nemají. Neměli ho ani na George Bushe. Vždyť to byl on, kdo jako první americký prezident přistoupil na palestinský stát. Pokud tedy měl být pod vlivem křesťanských sionistů, tak se obávám, že ten vliv nebyl dost velký.“

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme