V izraelských parlamentních volbách podle prvních odhadů vede strana Likud

Strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua vede podle prvních odhadů ve volbách do izraelského parlamentu. Zatím údajně získala 28 křesel. Jen těsně za ní je Sionistický svaz, který má podle izraelských médií 27 křesel. Konečné výsledky se očekávají nejdříve ve středu ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

„V hlavním volebním stanu pravicového Likudu, strany Benjamina Netanjahua, vládne poměrně optimistická atmosféra, protože se neukázalo, že by Likud úplně ztratil,“ popisuje z Izraele blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.

Třetí nejsilnější stranou se vůbec poprvé v historii země stala Společná kandidátka sestavená ze čtyř arabských stran, která podle odhadů získala 13 křesel, uvedla agentura AFP.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soupeřící strany v Izraeli získaly podle odhadů stejně mandátů. První informace má blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Netanjahu volal několik minut po zveřejnění předběžných výsledků šéfovi strany Židovský domov Naftalimu Bennettovi, aby zahájili koaliční jednání o sestavení nové pravicové vlády. Předběžné výsledky jsou ale velmi těsné, poukázal na to i vůdce Sionistického svazu Jicchak Herzog.

Sionistický svaz tvoří labouristé Jicchaka Herzoga a strana Pohyb Cipi Livniové. Podle dřívějších spekulací se mohou spolehnout na podporu strany Budoucnost existuje bývalého ministra financí Jaira Lapida, levicovou stranu Merec a některé zástupce arabských stran.

Netanjahua pak mohou podpořit strany Židovský domov Naftaliho Bennetta, ultrakonzervativní náboženská strana Šas a rovněž Izrael je náš domov ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Pomyslným jazýčkem na vahách může být nová středopravicová strana Kulanu (hebrejsky Všichni), napsala agentura AP. Koalice musí mít většinu 61 hlasů ve 120členném parlamentu.

Lídr levicové Sionistické unie Herzog prohlásil, že výsledky voleb přivedou levici znovu k moci. Podle něj je to největší vítězství levice v Izraeli od triumfu Jicchaka Rabina v roce 1992.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil na Twitteru výsledky parlamentních voleb za velké vítězství.

Štěpán Macháček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme