V jaderné elektrárně na Ukrajině se stala nehoda, nic prý nehrozí

Technická závada vyřadila z provozu třetí blok jaderné elektrárny v Záporoží na Ukrajině. K události údajně došlo minulý týden v pátek, dnes o ní informoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Podle ukrajinského ministerstva pro energetiku nehrozí únik radioaktivního materiálu, protože nehoda se netýká reaktoru, ale rozvodného zařízení. Přesto nehoda je citelný problém – jihovýchod Ukrajiny se kvůli ní potýká s výpadky elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna | Foto: Tomáš Adamec

Výpadek tisíc megawatt, které třetí blok dodával, může být pro Ukrajinu problematický.

Jaderné elektrárny produkují v současnosti v zemi přibližně polovinu elektrického proudu. Uhlí i plyn, kterými by šlo tento nenadálý výpadek nahradit, chybí. Třeba v Mariupolu okamžitě začal vypadávat proud po celém městě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O havárii v jaderné elektrárně na Ukrajině mluvil jaderný fyzik František Janouch

Blok by mohl začít opět dodávat proud do sítě v pátek. „Děláme vše pro to, abychom tuto část opravili. Poškozený blok začne podle odhadů specialistů Energoatomu být aktivní, nebo v něm budou provedeny alespoň testovací starty, nejpozději do čtvrtka. Od pátku už bude zcela funkční,“ uvedl ukrajinský ministr pro energetiku Volodymyr Demčyšyn.

ČTK, Ondřej Bouda, kov, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme