V japonské jaderné elektrárně Fukušima došlo k výbuchu

V japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiichi, kterou poškodilo včerejší ničivé zemětřesení, došlo k explozi. Čtyři dělníci byli údajně zraněni. Páteční pohroma vyřadila v části komplexu z provozu chladící systém reaktorů a proto hrozilo jejich přehřátí. Tamní zaměstnanci proto vypustili ze zařízení lehce radioaktivní páru. Mezitím podle japonské agentury Kjódo stoupla bilance obětí páteční katastrofy - počet mrtvých nebo pohřešovaných podle ní překoná číslo tisíc šest set.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch v japonské atomové elektrárně Fukušima

Výbuch v japonské atomové elektrárně Fukušima | Zdroj: ČTK

Dým, který se vznáší nad elektrárnou, je vidět zhruba 60 kilometrů od místa exploze. Podle agentury KYODO výbuch poškodil reaktor číslo 1 této elektrárny. Ten už od včerejška hrozí přehřátím a roztavením.Při výbuchu se zřítily zdi a střecha části komplexu. Japonský jaderný úřad už informuje i o úniku radioaktivity. V elektrárně zasahují záchranné týmy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v japonských jaderných elektrárnách poškozených zemětřesením mluvila krátce před desátou hodinou na Radiožurnálu Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Jeden z reaktorů elektrárny byl včera poškozen při ničivém zemětřesení. V oblasti je vyhlášen stav ohrožení. Tisíce lidí z okolí elektrárny již včera úřady nechaly evakuovat. Další lidé jsou evakuováni v tuto chvíli.

„Ta elektrárna má opravdu vážné problémy, ale zatím ne takové, které by nějak výrazně ohrožovaly okolí. Myslím si, že personál, a koneckonců síly celého Japonska, se snaží udržet chlazení reaktoru. Naštěstí se podařilo na všech jedenácti reaktorech, které jsou v oblasti, zastavit štěpnou řetězovou reakci a to hned po zemětřesení,“ říká Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a pokračuje:

„Hlavním problémem nyní je, udržet odvádění zbytkového tepla, to znamená zásobovat reaktory vodou. To je v situaci, jaká tam je, dost složitá situace, protože oblast je bez proudu a také byly možná poškozeny některé struktury, které zásobování vodou umožňují. Nicméně podle informací, které mám, jsou obaly jaderných bloků nepoškozené. To znamená, že přímé ohrožení okolí zatím nehrozí.“

Japonská agentura pro jadernou bezpečnost vydala prohlášení, že k výbuchu nedošlo v žádné z reaktorových budov.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Japonsku mluvil na Radiožurnálu krátce po 10. hodině ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý

„Hlavní tajemník japonské vlády Edano vystoupil v televizi s prohlášením, že se provádějí taková opatření, které mají zabránit dalším škodám. Informace jsou ale velmi vágní. Dnes odpoledne místního času proběhla médii informace, že v elektrárně došlo k úniku cesia, což je radioaktivní látka,“ uvádí ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý a dodává:

„Lidé v Japonsku jsou velmi znepokojeni, protože to je další problém k stávajícím problémům způsobených zemětřesením a tsunami.“

Na zemětřesení jsou Japonci zvyklí

Přehrát

00:00 / 00:00

O japonské společnosti mluvil na Radiožurnálu japanolog David Lábus

„Japonsko je země, která má s akcemi, jako je například evakuace, celkem bohaté zkušenosti, alespoň zhruba z posledních šedesáti let. Každá prefektura pořádá pravidelná cvičení, lidé jsou připravováni i v zaměstnání,“ vysvětluje japanolog David Lábus.

„Japonská, velice moderní společnost, je logicky vysoce závislá na energetice. Svoji závislost rozdělila mezi ropu a jádro. Japonská společnost je velice pečlivá, důkladně vše plánuje. Jakékoliv podcenění rizika tak moc nehrozí,“ dodává Lábus.

"Japonské elektrárny jsou naprostou špičkou. Japonci jsou známí svojí preciózností a v jejich elektrárnách jsou pouze jejich výrobky. Elektrárny jsou připraveny a neprojektovány na zvýšenou seizmickou aktivitu,“ vysvětluje manažer útvaru analýzy výstavby jaderných elektráren v ČEZu Ivo Kouklík, který sám v Japonsku zažil v jedné jaderné elektrárně zemětřesení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O japonských jaderných elektrárnách mluvil na Radiožurnálu manažer útvaru analýzy výstavby jaderných elektráren v ČEZu Ivo Kouklík

Jaderná elektrárny Fukušima Daiinichi je vzdálena asi 240 km od hlavního města Japonska. Na území Japonska funguje 55 jaderných reaktorů. Včerejší zemětřesení pak poškodilo čtyři z nich.

Jan Prokeš, Kateřina Procházková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme