V Japonsku dopadli posledního člena sekty, která před 17 lety zabíjela v tokijském metru

Japonská policie zadržela posledního uprchlého člena sekty Óm šinrikjó. Skupina před sedmnácti lety zorganizovala útok v tokijském metru. Na otravu nervovým plynem sarinem tehdy zemřelo třináct lidí, dalších padesát se přiotrávilo a tisícovka dočasně oslepla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokijskou kavárnu, ve které policie dopadla Kacuju Takahašiho, obléhají desítky novinářů

Tokijskou kavárnu, ve které policie dopadla Kacuju Takahašiho, obléhají desítky novinářů | Zdroj: Reuters

Kacuju Takahašiho zatkli policisté v tokijské komiksové kavárně, kterých je v Japonsku hustá síť. Mají otevřeno 24 hodin denně a dá se v nich přespávat za podstatně méně peněz než v hotelu. Navíc se nemusí předkládat žádný průkaz totožnosti.

Muž utíkal japonské spravedlnosti sedmnáct let. Počátkem června policisté chytili také v komiksové kavárně další členku sekty, Naoko Kikučiovou, která pomáhala při výrobě smrtícího plynu.

Japonská justice už odsoudila asi 200 členů sekty Óm šinrikjó. Třináct z nich čeká v japonském vězení na popravu včetně vůdce skupiny Šókó Asahary. Japonský nejvyšší soud loni zamítl poslední možnost jejich odvolání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sektě Óm šinrikjó mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu Milan Hubáček

Podle spolupracovník Českého rozhlasu v Jokohamě Milana Hubáčka se Óm šinrikjó podobná Rudým brigádám. „Je to kříženec komunismu, buddhismu, hinduismu a křesťanského apokalyptismu. Z každé víry si vzali něco a utavili z toho velice homogenní konglomerát.“

Po zásahu japonské vlády proti členům sekty se organizace přejmenovala na Alef a prohlašuje se za umírněné náboženské hnutí. Japonské úřady údajně ale asi 1500 členů nadále považují za nebezpečí pro společnost. Podle Milana Hubáčka jde opravdu o reálnou hrozbu.

„Nejde jen o fanatiky. Ve svých řadách mají mezi velice inteligentní lidi a zabývají se i podnikáním a výrobou, mimo jiné i počítačových komponentů. Lidé tak koupí určitého výrobku nechtěně tuto sektu sponzorují. Óm Šinrikjó má ekonomické kořeny po celém Japonsku,“ upozornil Hubáček.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme