V Japonsku pokračují otřesy. V jedné z obcí se pohřešují tisíce lidí

Japonsko sčítá oběti včerejší přírodní apokalypsy. V jednom přístavu na ostrově Honšú pohřešují podle aktuálních zpráv od včerejšího zemětřesení a tsunami asi deset tisíc lidí. Ráno došlo k explozi u poškozeného jaderného reaktoru ve Fukušimě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko Zemětřesení tsunami letiště

Japonsko Zemětřesení tsunami letiště | Foto: Robert Mikoláš

„Před malou chvílí se mi pod nohami opět houpala půda, další otřesy tedy pokračují. Ten poslední měl sílu 6 stupňů Richterovy škály; mimochodem ještě dnes ráno v prefektuře Nagano byly otřesy o síle 6,7 stupně,“ hlásil odpoledne našeho čau z oblasti přírodní pohromy zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Situace kolem jaderné elektrárny Fukušima 1 není podle něj úplně jasná; jasné je zatím to, že v jaderné elektrárně došlo po explozi ke zřícení části budovy reaktoru a v jeho okolí bylo zjištěno i radioaktivní cesium. Na místě jsou příslušníci speciálních jednotek, probíhá také intenzívní vyšetřování a samozřejmě i chlazení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Japonsku přiblížil tamní zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Japonská jaderná agentura také nevylučuje, že mohlo dojít k tavení palivových tyčí právě kvůli výpadku chladícího systému. Tokio původně uvažovalo, že o chladící směs požádá Spojené státy, nakonec ale rozhodlo vše řešit vlastními prostředky.

Premiér Naoto Kan také uklidňoval obyvatelstvo, že všichni dělají maximum, aby se minimalizovalo jakékoli ohrožení. V každém případě úřady už evakuovaly obyvatele žijící v dvacetikilometrovém pásmu od elektrárny a zároveň vyzvaly ostatní, kteří bydlí v přilehlých oblastech, aby nevětrali, přes ústa nosili mokré šátky a chránili si tak dýchací cesty a zároveň aby na minimum omezili pohyb venku. Jinými slovy, aby se jejich pokožka nedostala do styku se vzduchem.

Humanitární sbírky na pomoc Japonsku:
V Česku fungují první sbírky na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku. Vyhlásily je Armáda spásy a ADRA.
Podporu obyvatelům Japonska vyjádřily čestné předsedkyně Česko-japonské společnosti Věra Čáslavská a Věna Hrdličková.
Podrobnosti o tom, jak přispět, najdete na webech humanitárních organizací armadaspasy.cz a adra.cz

Na severovýchodě země nyní operuje, respektive se do záchranných prací po zemětřesení, postupně zapojuje na 50 tisíc vojáků, na pomoc spěchá i americká flotila ze základny na Okinawě, problémem je ovšem rozsah škod, který je skutečně nepředstavitelný.

Japonsko je známo tím, že dělá maximum, co se přípravy na silná zemětřesení a různé havárie týče, desetimetrovou vlnu však nikdo nečekal, proto jsou následky tak tragické. Celkem bylo zničeno na 3 a půl tisíce budov, z toho 180 ošetřovatelských domů, v postižené oblasti nefunguje proud, což záchranné práce samozřejmě stěžuje a na mnoha místech není kvůli záplavám možné dostat se k obětem, i proto je stále tak vysoké číslo pohřešovaných osob.

Japonsko Zemětřesení tsunami letiště | Foto: Robert Mikoláš

Záchranáři se zatím nedostali do všech zasažených míst. Stále totiž platí i varování před tsunami, k dispozici jsou tak maximálně letecké záběry, ty samy ovšem svědčí o skutečné apokalypse. Pohled na vagony rozeseté podél kolejí jako hračky je toho jen dokladem. Mimochodem, tsunami smetla čtyři vlakové soupravy, ze dvou se podařilo pasažéry vyprostit, o dalších dvou nejsou informace.

Stále také není obnovena řada spojů, železničních i leteckých, jen vnitrostátních linek nevzlétlo téměř 500 a lidé jsou uvězněni na letištích bez šance se dostat domů. V samotné metropoli Tokiu se situaci vrací k normálu, i když některé linky metra jsou i nadále vyřazeny z provozu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme