V Japonsku pokračují otřesy. V jedné z obcí se pohřešují tisíce lidí

Japonsko sčítá oběti včerejší přírodní apokalypsy. V jednom přístavu na ostrově Honšú pohřešují podle aktuálních zpráv od včerejšího zemětřesení a tsunami asi deset tisíc lidí. Ráno došlo k explozi u poškozeného jaderného reaktoru ve Fukušimě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko Zemětřesení tsunami letiště | Foto: Robert Mikoláš

„Před malou chvílí se mi pod nohami opět houpala půda, další otřesy tedy pokračují. Ten poslední měl sílu 6 stupňů Richterovy škály; mimochodem ještě dnes ráno v prefektuře Nagano byly otřesy o síle 6,7 stupně,“ hlásil odpoledne našeho čau z oblasti přírodní pohromy zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Situace kolem jaderné elektrárny Fukušima 1 není podle něj úplně jasná; jasné je zatím to, že v jaderné elektrárně došlo po explozi ke zřícení části budovy reaktoru a v jeho okolí bylo zjištěno i radioaktivní cesium. Na místě jsou příslušníci speciálních jednotek, probíhá také intenzívní vyšetřování a samozřejmě i chlazení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Japonsku přiblížil tamní zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Japonská jaderná agentura také nevylučuje, že mohlo dojít k tavení palivových tyčí právě kvůli výpadku chladícího systému. Tokio původně uvažovalo, že o chladící směs požádá Spojené státy, nakonec ale rozhodlo vše řešit vlastními prostředky.

Premiér Naoto Kan také uklidňoval obyvatelstvo, že všichni dělají maximum, aby se minimalizovalo jakékoli ohrožení. V každém případě úřady už evakuovaly obyvatele žijící v dvacetikilometrovém pásmu od elektrárny a zároveň vyzvaly ostatní, kteří bydlí v přilehlých oblastech, aby nevětrali, přes ústa nosili mokré šátky a chránili si tak dýchací cesty a zároveň aby na minimum omezili pohyb venku. Jinými slovy, aby se jejich pokožka nedostala do styku se vzduchem.

Humanitární sbírky na pomoc Japonsku:
V Česku fungují první sbírky na pomoc obětem zemětřesení v Japonsku. Vyhlásily je Armáda spásy a ADRA.
Podporu obyvatelům Japonska vyjádřily čestné předsedkyně Česko-japonské společnosti Věra Čáslavská a Věna Hrdličková.
Podrobnosti o tom, jak přispět, najdete na webech humanitárních organizací armadaspasy.cz a adra.cz

Na severovýchodě země nyní operuje, respektive se do záchranných prací po zemětřesení, postupně zapojuje na 50 tisíc vojáků, na pomoc spěchá i americká flotila ze základny na Okinawě, problémem je ovšem rozsah škod, který je skutečně nepředstavitelný.

Japonsko je známo tím, že dělá maximum, co se přípravy na silná zemětřesení a různé havárie týče, desetimetrovou vlnu však nikdo nečekal, proto jsou následky tak tragické. Celkem bylo zničeno na 3 a půl tisíce budov, z toho 180 ošetřovatelských domů, v postižené oblasti nefunguje proud, což záchranné práce samozřejmě stěžuje a na mnoha místech není kvůli záplavám možné dostat se k obětem, i proto je stále tak vysoké číslo pohřešovaných osob.

Japonsko Zemětřesení tsunami letiště | Foto: Robert Mikoláš

Záchranáři se zatím nedostali do všech zasažených míst. Stále totiž platí i varování před tsunami, k dispozici jsou tak maximálně letecké záběry, ty samy ovšem svědčí o skutečné apokalypse. Pohled na vagony rozeseté podél kolejí jako hračky je toho jen dokladem. Mimochodem, tsunami smetla čtyři vlakové soupravy, ze dvou se podařilo pasažéry vyprostit, o dalších dvou nejsou informace.

Stále také není obnovena řada spojů, železničních i leteckých, jen vnitrostátních linek nevzlétlo téměř 500 a lidé jsou uvězněni na letištích bez šance se dostat domů. V samotné metropoli Tokiu se situaci vrací k normálu, i když některé linky metra jsou i nadále vyřazeny z provozu.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme