V Japonsku přibývá obětí záplav. Ty patří k nejhorším za posledních 60 let

Sesuvy půdy a povodně, které postihly Japonsko, už zabily nejméně tři osoby. Dalších více než 20 lidí úřady pohřešují. Mohutné záplavy, které patří k nejhorším za více než 60 let, způsobily prudké lijáky. Ty přišly poté, co se přes ostrov Honšú přehnal tajfun Etau. Na sto tisíc lidí muselo opustit své domovy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy postihly zejména město Džósó ležící asi 50 kilometrů od Tokia

Záplavy postihly zejména město Džósó ležící asi 50 kilometrů od Tokia | Zdroj: Reuters

Nejhorší situace je momentálně na severovýchodě ostrova Honšú a v jižní části ostrova Hokkaidó.

„Stav zvýšeného nebezpečí je vyhlašován plošně ve všech prefekturách, kudy se tajfun prohání. Dá se říci, že bezprostředně ohroženy jsou desetitisíce lidí žijících poblíž řek, které hrozí protržením hrází,“ popsal Českému rozhlasu japanolog Milan Hubáček, který žije v Jokohamě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mohutných záplavách, které zasáhly Japonsko, informoval japanolog žijící v Jokohamě Milan Hubáček

Jak řekl generální tajemník japonské vlády Jošihide Suga, kabinet vynakládá veškeré úsilí na co nejrychlejší záchranu těch, kteří stále čekají na pomoc.

V zřejmě nejvíce postiženém městě Džósó, které leží zhruba 60 kilometrů od Tokia, se ze svých břehů vylila řeka Kinugawa.

Vodní živel uvěznil na střechách domů stovky lidí. Úřady zmobilizovaly na 6000 vojáků, policistů i hasičů na jejich záchranu.

Na některých místech spadlo podle japonské televize NHK přes 500 milimetrů srážek za 24 hodin. Meteorologové varují před dalšími prudkými dešti na severu Japonska.

Záplavy postihly zejména město Džósó ležící asi 50 kilometrů od Tokia | Foto: Reuters

„Tajfun bude postupovat směrem dále na sever a za ním se bude vyjasňovat a oteplovat. Počítám, že to potrvá ještě tak dva dny, než se tajfun prožene celým Japonskem a zamíří směrem ke Korejskému poloostrovu,“ odhaduje Hubáček.

Obyvatelé Japonska jsou prý na extrémní počasí zvyklí – každým rokem totiž oblast zasáhnou desítky tajfunů – a podle Hubáčka ho berou jako součást života.

„Situaci ovšem nijak nepodceňují. Bezpečnostní cvičení zde probíhají několikrát ročně, a to jak na firemní, školní, lokální i celostátní úrovni,“ dodává japanolog.

ČRo, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme