V Japonsku zkontrolují po nedělní havárii všechny dálniční tunely

Japonská vláda nařídila inspekci všech dálničních tunelů v zemi. Rozhodnutí padlo den poté, co se na jedné z dálnic do Tokia zřítil strop tunelu Sasago. Mezi troskami zemřelo devět lidí. Záchranné a odklízecí práce na místě neštěstí stále pokračují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné práce v japonském tunelu Sasago | Zdroj: Reuters

Pád stropu japonského tunelu Sasago, ležícího asi 80 kilometrů od Tokia, mohlo podle inspektorů způsobit vadné nebo zastaralé uchycení podpěrných sloupů a stropu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu mluvila o neštěstí v Japonsku asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Spekuluje se také o nevhodném designu tunelu. Podle experta na stavbu tunelů profesora Tanimota mohlo statiku tunelu narušit některé z dřívějších zemětřesení nebo vibrace z projíždějících vozů. Přesná příčina zřícení se ale stále vyšetřuje.

Nedělní neštěstí otevřelo diskuzi o tom, zda jsou starší japonské tunely bezpečné. Tunel mezi Tokiem a Nagojou, který se v neděli zřítil, funguje od roku 1977. Jeho kolaps není navíc v Japonsku prvním takovým případem. Před šestnácti lety se obdobně zřítila část tunelu na severu Japonska, o život přišlo 20 lidí.

Zřícení dálničního tunelu v Japonsku | Foto: ČTK

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme