V jednom letadle by nemělo sedět celé vedení státu, tvrdí bývalý polský velitel

Při letecké havárii u ruského Smolenska zahynuli v sobotu kromě polského prezidenta Lecha Kaczynského i vysocí polští armádní činitelé, včetně náčelníka generálního štábu. Podle bývalého velitele polských pozemních sil Waldemara Skrzypczaka by v jednom letadle nemělo nikdy letět tolik lidí důležitých pro stát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky polského letadla po havárii u Smolenska

Trosky polského letadla po havárii u Smolenska

Skrzypczak v Polském rozhlase připomněl havárii vrtulníku před dvěma lety, při níž zahynulo skoro celé velení vzdušných sil polské armády. A dodal: „Není možné, aby tolik osob důležitých pro stát letělo jedním letadlem. Procedury, které se zavedly po tamté katastrofě, byly porušeny. Nechápu, proč Polsko není schopné koupit letadla pro nejdůležitější osoby v zemi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Šedivý, bývalý náčelník generálního štábu, ve Světě o osmé.

Někdejší velitel vojenského zpravodajství české armády Andor Šándor naproti tomu Českému rozhlasu řekl, že nebývá zvykem určovat, kteří představitelé státu mohou cestovat společně jedním letadlem.

„Znám jeden jediný stát, kde se to dodržovalo, a to Velkou Británii. Královna nikdy neletí s princem Charlesem v jednom letadle. A s princem Charlesem nelítají jeho dva synové, ale v jiné zemi jsem to prostě nezažil,“ poznamenal Šándor.

Podle Jiřího Šedivého, bývalého náčelníka generálního štábu podobná pravidla sice kdysi existovala i u nás, nicméně se od nich začalo upouštět, zejména kvůli ekonomickým aspektům.

Armáda může vybrat nové vedení

„Zpravidla se ale dodržovalo to, že hlavní funkcionáři, například náčelník generálního štábu a jeho zástupci nebo náčelník generálního štábu a velitel operačních velitelství necestovali stejným dopravním prostředkem mimo některých výjimečných situací,“ připomněl Šedivý.

Při havárii letadla u Smolensku zahynul polský náčelník generálního štábu Franczisek Gagor, velitel vzdušných sil Andrzej Blasik, velitel pozemních sil Tadeusz Buk nebo velitel vojenského námořnictva Andrzej Karweta. Polská armáda tak nyní řeší, co bude dál.

„V prvním okamžiku zastoupí velení armády jejich zástupci. Další postup ale nemusí být takový a kompetentní orgány mohou rozhodnut například tak, že novým náčelníkem generálního štábu nebude jeho zástupce, ale třeba generál jiného operačního velitelství,“ dodal Šedivý.

Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme