V Jemenu byl zmařen pokus o únos čtyř Čechů

Jemenská policie zmařila pokus o únos čtyř českých turistů. Informaci potvrdil český velvyslanec v Jemenu Jozef Vrabec. Češi jsou podle něj v pořádku a pokračují ve své cestě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemen a ostrov Sokotra | Foto: Pavel Klvač

Únosci je přepadli v provincii Saná, asi 60 kilometrů od hlavního města, a pokusili se je v autě odvézt do hor. Místní bezpečnost proti únoscům zasáhla, jejich auto prostřílela a české turisty osvobodila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s českým velvyslancem v Jemenu Jozefem Vrabcem o zmařeném pokusu českých turistů

Při přestřelce byli zraněni dva jemenští policisté a místní dítě, které se k akci dostalo náhodou. Únoscům se napřed podařilo uprchnout, podle nepotvrzených informací je ale policisté později dopadli.

Turisté nerespektovali doporučení

Český velvyslanec v Jemenu Jozef Vrabec řekl Českému rozhlasu, že turisté teď pokračují ve svém pobytu: „V žádném případě nešlo o útok na české turisty. Šlo o útok na cizince, což ječ v Jemenu celkem běžná záležitost, když kmeny unášejí cizince jako způsob vyjednávání s vládou.“

Zdůraznil, že české ministerstvo nedoporučuje cestovat do Jemenu. „Tito turisté jeli přes nedoporučení ministerstva, neregistrovali se v systému mimořádných situací ministerstva zahraničních věcí, který umožňuje informovat je o nebezpečí, a nenahlásili svůj příjezd velvyslanectví České republiky,“ konstatoval Vrabec.

Jak uvedl, ambasáda je v kontaktu s jejich jemenskou cestovní kanceláří a samotní turisté jsou údajně na ostrově Sokotra, kde je jiný standard mobilního spojení, a proto se jim nedá dovolat.

Velvyslanec připomněl rozdíl mezi počínáním kmenů a ozbrojených skupin v Jemenu. „Kmeny skutečně unášejí turisty ne s cílem je zabít a demonstrovat svoji sílu, ale s cílem vyjednávání s vládou. Většinou unešení jsou pokládáni za hosty kmene.“

Vrabec také uvedl, že čeští turisté ani jejich cestovní kancelář nepožádali o pomoc.

Milan Kopp, Tereza Tomášková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme