V Jemenu může trpět cholerou až čtvrt milionu lidí. Jde o nejhorší epidemii této nemoci na světě, tvrdí WHO

V Jemenu by mohlo být až čtvrt milionů lidí nakažených cholerou. Podle organizace WHO jejich počet denně naroste o pět tisíc. Podle Světové zdravotnické organizace jde o nejhorší epidemii této nemoci na světě.

Aden / Jemen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cholera je smrtelná choroba, která se léčí rehydratováním pacientů podáváním rehydratačních solí. | Foto: Benoit Finck

Nevio Zagaria, který zdravotnickou organizaci v zemi zastupuje, označil situaci za extrémně závažnou. Za poslední dva měsíce na choleru zemřelo už 1500 lidí a podle Zagarii se nemoc šíři rychlostí, která nemá obdoby. Počet nakažených každý den stoupne až o pět tisíc.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Situaci v Jemenu komplikuje taky občanská válka, která trvá už přes dva roky. V ní bojují vládní jednotky podporované Saudskou Arábií proti povstalcům, kterým pomáhá Írán.

Jemen má asi 26 milionů obyvatel, z toho téměř 15 milionů je odříznuto od zdravotní péče. V zemi zničené válkou je nyní funkčních jen asi 45 procent zdravotnických zařízení.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme