V Jemenu vládne chaos. Zvěsti o smrti prezidenta Sáliha se nepotvrdily

Několik předních činitelů jemenského režimu utrpělo zranění při raketovém útoku na prezidentský palác. Zatím není jisté, kdo palác ostřeloval. Vládní činitelé popírají informaci opoziční televize, že samotný prezident Alí Abdalláh Sálih zahynul. Údajně utrpěl drobná poranění a připravuje se vystoupit na tiskové konferenci. V jemenské metropoli Saná se každopádně mimořádně vyhrotila situace a vývoj stále více připomíná občanskou válku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský prezident Ali Abdullah Sálih.

Jemenský prezident Ali Abdullah Sálih. | Zdroj: Reuters

Situace je velmi nepřehledná a není ji možné ověřit. Podle prvního oficiálního prohlášení byl prý Sálih jen raněn, později vládnoucí strana uvedla, že je v pořádku a že utrpěl drobná poranění. Prezident se údajně chystá vystoupit v televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v Odpoledním Radiožurnálu mluví o situaci v Jemenu.

Jak uvedly arabské televize, při raketovém nebo minometném útoku utrpěl zranění také jemenský premiér a předseda parlamentu je prý v kritickém stavu. Zahynuli čtyři vojáci. Sálihovy jednotky zase ostřelovaly sídlo opozičního Sádika Ahmara, který stojí v čele mocné kmenové konfederace Hášid.

Zatím není jisté, kdo útočil. Vláda z útoku obvinila právě Ahmara, který po měsících neúspěšných protivládních demonstrací zahájil ozbrojenou kampaň za svržení prezidenta a pomáhají mu i zběhové z armády. „Pro prezidenta to bude velmi složité. Slyšel jsem, že Ahmar může dostat do ulic stovky tisíc lidí se zbraní,“ podotkl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Ahmar ale odpovědnost za útok na prezidentský palác odmítá a prohlásil, že útok mohl z taktických důvodů zosnovat samotný prezident Sálih, aby měl záminku k ještě tvrdšímu postupu v ulicích jemenských měst.

Pokud by prezident skutečně přišel o život, bylo by to velmi paradoxní vyvrcholení celé krize. Statisíce Jemenců od ledna požadovaly jeho odchod a opozice mu prý byla ochotná slíbit beztrestnost, pokud rezignuje. Sálih ale třikrát odmítl podepsat přichystanou dohodu.

Na pozadí bojů v Saná se v Jemenu odvíjejí i další dvě krize. Pokračují mnohatisícové demonstrace, na jihu pak jsou na postupu radikální islamisté.


Jemenská metropole Saná

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme