V Jemenu začalo platit příměří, má připravit půdu pro diplomatická jednání
Po dvou letech občanské války v Jemenu začalo dnes platit příměří a boje se zastavily. Klid zbraní má připravit půdu pro diplomatická jednání, která jsou ohlášena na 18. duben do Kuvajtu. V konfliktu zahynulo na 6000 lidí, polovina z obětí byli civilisté. Jemen je na pokraji humanitární krize.
Příměří platí v Jemenu od dnešní půlnoci. Zvláštní vyslanec OSN pro Jemen Ismail Ahmed Ould Cheikh vyzval všechny strany, aby dohodu respektovaly.
„Jedná se o první krok návratu Jemenu k míru. Jemen si nemůže dovolit ztrátu dalších životů. Všechny strany musí být připraveny přijmout složité kompromisy,“ uvedl.
Po dvou letech občanské války v Jemenu začalo dnes platit příměří a boje se zastavily. Detaily má Jaromír Marek
Jednání o definitivním klidu zbraní budou příští pondělí v Kuvajtu, pozorovatelé soudí, že by mohla být šance na trvalejší mír.
Vojenský konflikt mezi vládou v čele s prezidentem Hádím a šíitskými rebely ze severu země sužuje Jemen od roku 2014. Konflikt je reakcí na dlouhodobý chaos, který v kmenově a nábožensky rozdělené zemi panuje.
Povstalci obsadili hlavní město Saná a vyhnali úřadujícího prezidenta na jih do Adenu. Prezident Hádí je sunnita, kterých jsou v zemi asi tři čtvrtiny.
Na stranu sunnitů se postavila koalice zemí vedená Saúdskou Arábií (deset států, Egypt, Maroko, Jordánsko, Súdán, Kuvajt, Katar, Bahrajn), na stranu vzbouřenců šíité, tedy Írán. Západní státy se do akce nezapojily, Washington však akci arabské koalice poskytuje logistickou a zpravodajskou podporu.
Friends in Sana’a, #Yemen. The conflict there is devastating the lives of millions of children pic.twitter.com/PaR0gunCSg
— UNICEF (@UNICEF) 11. dubna 2016
Jemen je vinou právě nestability a chaosu živnou půdou pro terorismus, působí tam organizace Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), kterou mnozí odborníci považují za nejnebezpečnější odnož teroristické sítě. Právě tito islamisté se v lednu přihlásili k teroristickému útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo.
Krize v Jemenu by také mohla ohrozit celosvětový trh s ropou. Jemen se nachází u průlivu Báb-al-Mandab, kterým proplouvají lodě do Rudého moře a dále do Suezského průplavu. Denně se tudy přepraví necelé čtyři miliony barelů ropy.