V Jemenu zahynuly desítky protivládních demonstrantů

Jemenští ozbrojenci podporující prezidenta Sáliha zaútočili na tisíce lidí, kteří po velké páteční modlitbě mířily z mešit k dalším protestům. Při zatím nejbrutálnějším zátahu na protivládní demonstranty zahynuly desítky Jemenců. Prezident Sálih krveprolití lituje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemen | Zdroj: Reuters

Demonstrace jsou v řadě velkých měst po celém Jemenu. Masakr hlásí samotné hlavní město Saná.

Zdravotníci napočítali 42 mrtvých, vláda tvrdí, že jich bylo 25. „Hned po modlitbách na ně zaútočily desítky odstřelovačů v civilu, kteří do davů na ulici pálili z oken a ze střech. To potvrdili sami demonstranti,“ informuje blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jemen hlásí desítky mrtvých po krvavém zátahu na opoziční demonstranty

Prezident Sálih prohlásil, že krveprolití v metropoli Saná lituje a že se na potlačení protestů nepodíleli policisté, ale pouze ozbrojené skupiny občanů. Několik z nich se prý podařilo opozici zadržet.

„Opozice prohlásila, že po dnešním masakru už naprosto nepřipadá v úvahu jakýkoli dialog s vládnoucím režimem. Jediným řešením je prý okamžitá rezignace prezidenta Sáliha. Ten mezitím v celé zemi vyhlásil výjimečný stav,“ dodává Tureček. Ve hře je prý i zákaz vycházení.

Sálih je v čele Jemenu 32 let a zatím jako ústupek nabízel to, že v roce 2013 už nebude znovu kandidovat.

Břetislav Tureček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme