V Jeruzalémě opět počítají mrtvé a raněné

V Izraeli počítají oběti nejnovějšího sebevražedného atentátu. Počet zraněných překročil pět desítek, mrtví jsou nejméně tři včetně palestinského atentátníka, který odpálil nálož na obchodní třídě Jeruzaléma. Jeho činem zkrachovala už třetí plánovaná izraelsko-palestinská bezpečnostní schůzka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Izraeli | Zdroj: ČTK

K atentátu došlo na ulici Krále Jiřího přímo v centru západního Jeruzaléma. Atentátník odpálil výbušninu připevněnou na těle před dvěma malými obchody. Ještě většímu krveprolití zabránil fakt, že nálož byla netypicky malá a útočník se do žádného obchodu přímo nedostal.

Dnes večer se měla podle původního plánu konat další schůzka bezpečnostních činitelů obou stran. Měl se jí zúčastnit americký vyslanec pro Blízký východ Anthony Zinni. Izraelská strana ji ale po atentátu v Jeruzalémě odvolala. K odpovědnosti se telefonicky přihlásily Brigády od Al-Aksá, ozbrojená složka palestinské odbojové organizace Fatah Jásira Arafata.

Předseda palestinské samosprávy v reakci na nejnovější události slíbil, že okamžitě zastaví atentáty na izraelské civilisty, protože škodí Palestincům. Arafat je prý také odhodlán umožnit úspěch mise amerického zmocněnce pro Blízký východ Anthonyho Zinniho, který se týden snaží Izraelce a Palestince přimět k příměří. Spojené státy se tak snaží ukončit 18měsíční násilnosti, které si vyžádaly přes 1500 životů. Příměří je podle nich možné, pokud Arafat vydá jasný příkaz k ukončení násilností.

Spojené státy zařadí palestinské Brigády mučedníků od Al-Aksá mezi teroristy. Bude to znamenat zmrazení financí organizace nebo zákaz udělovat americká víza jejím členům. Z politického hlediska je opatření jasným signálem nespokojenosti Washingtonu s Arafatem, který se podle USA dostatečně nesnaží o zastavení teroristických útoků.

Izraelské tanky pronikly ráno do třech palestinských vesnic nedaleko města Džanínu na Západním břehu Jordánu. Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu Jaromíra Janeva tam vojáci zatkli desítky Palestinců podezřelých z terorismu. K zásahu došlo krátce poté, co se obě strany nedohodly na zastavení palby.

Podle izraelských zdrojů byly při této bezpečnostní operaci zadrženy osoby, které byly stíhány pro přípravu nebo provedení útoků proti izraelským občanům. Palestinci ale tvrdí, že jde o nevinné civilisty. Nedaleko Nábulusu byl prý zatčen jeden ze členů osobní ochranky palestinského vůdce Jásira Arafata "Síly 17". Po provedení operace se izraelské jednotky z palestinských vesnic zase stáhly.

K zásahu izraelské armády došlo poté, co se nejvyšší bezpečnostní představitelé obou stran v noci na dnešek nedohodli na zastavení palby. Podle izraelského rozhlasu se ale obě strany domluvily na uspořádání nového setkání, které proběhne v následujících dnech. Schůzka se uskutečnila i přes středeční atentát palestinského sebevraha, při kterém na severu Izraele přišlo o život osm lidí.

V důsledku posledního vývoje - sebevražedných útoků palestinských radikálních skupin i hrozby nových zásahů izraelské armády - panuje velké napětí jak v Izraeli, tak na palestinských územích.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme