V Jeruzalémě pokračují nepokoje kvůli výstavbě židovských sídlišť

Desítky zraněných a zatčených hlásí úřady a policie ve východním Jeruzalémě. Otevření synagogy ve Starém Městě a hlavně izraelské rozhodnutí postavit dalších 1600 bytů pro židovské osadníky v okupované části města se staly arabským radikálům záminkou k pouličním nepokojům. V akci je také skoro 3000 izraelských policistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská mládež hází kameny na izraelské vojáky při střetech ve východním Jeruzalémě

Palestinská mládež hází kameny na izraelské vojáky při střetech ve východním Jeruzalémě | Foto: AFP

Palestinci prohlásili dnešek za „den zloby", zaútočili kameny na policejní hlídky a zapálili také na několika místech pneumatiky. Policie proti útočníkům zasáhla dýmovnicemi a střelbou pogumovanými projektily. Nad oblastí pořád létají vrtulníky a je slyšet střelba.

Incidenty si zatím vyžádaly nejméně pět desítek zraněných Palestinců. Izraelská policie a bezpečnost oznámila 11 zraněných na své straně. Mezi nimi jsou ale započítáni i policisté a vojáci na Západním břehu Jordánu.

Jak na Rádiu Česko uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, nepokoje dál pokračují v několika různých místech okupovaného východního Jeruzaléma, kde žije převážně arabská populace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve východním Jeruzalémě propukly mezi Palestinci na několika místech města nepokoje. Více blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

„Radikálové v ulicích se snaží útočit, nebo vyprovokovat příslušníky pořádkových sil. Chtějí se také dostat ke Chrámové hoře, k mešitě Al-aksá, kam Izraelci už asi tři dny nepouštějí lidi mladší 50 let,“ přiblížil.

Plány izraelské vlády povolit výstavbu dalších 1600 dalších bytů ve východním Jeruzalémě dnes ráno v izraelském rozhlasu obhajoval ministr zahraničí Avigdor Lieberman.


Potvrdil tak pondělní stanovisko premiéra Benjamina Netanjahua, který přes veškeré výhrady přicházející ze světa i Spojených států řekl, že Izrael už 42 let staví na Západním břehu Jordánu i ve Východním Jeruzalémě, a že v tom bude pokračovat.

„Izraelci, radikální sionistická pravice, včetně premiéra Netanjahua, tvrdí, že Východní Jeruzalém, který je to podle mezinárodního práva okupované území, je součástí Izraele. Říkají, že od nikoho si nenechají diktovat, zda smí pro židovský národ ve svém hlavním městě stavět či ne,“ uvedl zpravodaj.

Diplomatická roztržka

Izraelské plány výstavby v okupované části Jeruzaléma vyvolaly diplomatickou roztržku ve vztazích s USA. Izraelský velvyslanec ve Spojených státech dokonce řekl, že je to nejhlubší krize ve vzájemných vztazích za posledních 35 let, od roku 1975.

„Izraelci to ale snaží bagatelizovat. Podle nich strategické vzájemné vztahy zůstávají pevné, ačkoliv teď došlo k nějakému nedorozumění. Tisk dokonce citoval jednoho vysoce postaveného činitele, který to komentuje tak, že jde o hádku mezi milenci a ne manželství, které spěje k rozvodu,“ přiblížil zpravodaj.

Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme