V Jeruzalémě se koná Světový židovský kongres

Zástupci židovských komunit z celého světa se dnes sjíždějí do Jeruzaléma na dvoudenní Světový židovský kongres. Bude tam 200 delegátů, z těch prominentních spisovatel Elie Wiesel, izraelský prezident, vládní a opoziční politici, i guvernér centrální banky, či vrchní rabín. Od roku 1997 kongresu předsedá Ronald Lauder, známý v Česku a ve střední Evropě investicemi do médií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé

Židé | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Původně kongres vznikl v roce 1936, aby přiměl světové politiky k záchraně Židů před nacismem. „Světový židovský kongres se snažil především o to, aby co možná nejvíce Židů mohlo opustit Evropu. Jak ale všichni víme, tak to nebylo tak jednoduché, protože země, které normálně dávají víza emigrantům, se víceméně uzavřely. Takže nakonec Světový židovský kongres nebyl příliš úspěšný,“ vysvětluje politoložka Irena Kalhousová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Světovém židovském kongresu mluvila na Rádiu Česko politoložka Irena Kalhousová, absolventka Hebrejské university v Jeruzalémě.

Dnes je to organizace, která má několik svých prioritních cílů. „Jedním je boj proti diskriminaci a především proti antisemitismu. Oni velice pozorně sledují jednotlivé státy, jak proti antisemitismu bojují,“ říká politoložka.

„Další z velkých témat, která Světový židovský kongres řešil a řeší, byly židovské restituce. Oni byli ti, kteří otevřeli otázky například židovských kont ve švýcarských bankách. Oni byli ti, kteří se zasadili o to, aby peníze byly vráceny pozůstalým rodinám obětem holocaustu, pokud takové vůbec byly, nebo alespoň židovským obcím v zemích, kde oběti žily,“ dodává Kalhousová.

Martina Mašková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme