V Jeruzalémě zněly sirény, Palestinci vypálili raketu na izraelské předměstí

Palestinský Hamás přiznal, že poslal z Gazy raketu Qassam k Jeruzalému. Jak informoval zpravodaj Českého rozhlasu, sirény leteckého poplachu se tam rozezněly vůbec poprvé a krátce po nich byly slyšet výbuchy. Dva raketové útoky včera a jeden dnes už zažil také Tel Aviv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena utíká do krytu během signálu leteckého útoku v Jeruzalémě | Zdroj: Reuters

Podle izraelských médií raketa dopadla mimo Jeruzalém a nikoho nezranila. Stejně tak v Tel Avivu útoky zasáhly neobydlená území a moře.

Palestinští ozbrojenci do bojů pravděpodobně nasadili rakety íránské výroby, které mají dostřel až 75 kilometrů. Tedy podstatně více než dosud používaná munice.

Raketové útoky na Tel Aviv znamenaly první přímé ohrožení důležitého izraelského centra poprvé od války v Perském zálivu.

Izraelská vláda odsouhlasila mobilizaci až 30 tisíc záložníků. Armáda jich zatím povolala 16 tisíc. Spekuluje se o tom, že se Izrael na hranicích s Gazou připravuje na pozemní útok.

Boje v pásmu Gazy propukly ve středu, od té doby zemřelo minimálně 21 Palestinců a tři Izraelci.

V egyptských a íránských ulicích protestovaly tisíce lidí proti Izraeli

Číst článek

V Izraeli se mezitím objevují komentáře, že bombardování Gazy, kterým židovský stát odpovídá na palestinské rakety, může být předehrou k útoku na Írán. Přinejmenším psychologickou, možná prý ale také praktickou, protože Izrael cíleně likviduje rakety, které by mohly posloužit k odvetě za napadení Íránu.

Mezinárodní podpora přichází oběma stranám

Na jih Izraele od rána dopadlo zhruba 70 raket. Útoky neustaly ani během původně plánované přestávky vojenských operací kvůli návštěvě egyptského premiéra Hišama Kandíla v Gaze.

Kandíl přivezl 50 tun humanitární pomoci a odsouzením izraelské agrese vyjádřil společnou podporu arabského světa. Po návratu řekl, že zahájil mírová jednání. O tom, kdy by je mohl dokončit, ale odmítl spekulovat.

Po vzoru egyptského premiéra chce zítra do Gazy vyrazit tuniský ministr zahraničí. Chce tak jasně dát najevo arabskou podporu Palestincům a dá se předpokládat, že přiveze humanitární pomoc.

Egyptský premiér v Gaze odsoudil izraelskou agresi. Zahájil prý ale mírová jednání

Číst článek

Na stranu židovského státu se kromě Spojených států postavila i řada evropských zemí. Mimo jiné Velká Británie. Německá kancléřka Angela Merkelová za viníka současné eskalace považuje Hamás a vyzývá Egypt, aby využil svých kontaktů v Gaze a přinutil tamní radikály k příměří.

Evropská unie je opatrnější. Baronka Ashtonová především vyjádřila znepokojení nad zmařenými životy civilistů na obou stranách. I když zároveň odsoudila raketové útoky na Izrael, dodala k tomu i to, že odpověď Izraele by měla být umírněná.


Zvětšit mapu

Břetislav Tureček, Lucie Maňourová, Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme