V Jihoafrické republice se otevírá Mandelova škola věd a technologií

Jihoafrický prezident Jacob Zuma slavnostně otevřel Mandelovu školu věd a technologií. Jde přitom o vůbec první střední školu v celé oblasti. Moderní komplex stojí ve vesnici Mvezo, tedy v rodišti slavného bojovníka proti apartheidu a bývalého prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafričané se loučili s Nelsonem Mandelou. Jeho tělo vystavili v Pretorii ve skleněné rakvi | Foto: Jaromír Marek

Pro místní obyvatele je to pochopitelně velká událost, někteří rodiče ale neskrývali obavy, zda vůbec jejich děti do tak moderní a perfektně vybavené školy budou moci chodit. Přece jen jsou zvyklí na mnohem skromnější poměry.

Studenti také mají školní uniformy, chlapci dokonce saka, zelená s oranžovými pruhy a také stejně barevnou kravatu, dívky pak bílé košile a sukně. Ale radost i naděje pochopitelně převažují:

„Je to báječné. Naše děti mohou studovat a přitom zůstat s rodinou,“ reagovala jedna z maminek. A právě tuto výhodu, tedy že místní děti nemusí za vzděláním daleko dojíždět, vnímá i většina ostatních jako vůbec nejdůležitější.

Mandelova škola věd a technologií, kterou podporuje firma Siemens, nabízí místo pro 700 studentů. V současnosti jich je přihlášených asi 400, chlapců i dívek, a první z nich budou maturovat v roce 2016.

Absolventi mají tvořit historii

Jisté je jejich zaměření, v budoucnu by z nich tak mohli být vědci, inženýři nebo technici, i když, a to především vzhledem k odkazu nejslavnějšího rodáka Nelsona Mandely, by z nich prý mohlo být i něco víc: „Absolventi téhle školy budou tvořit historii. Jednou se z nich stanou vůdci Jihoafrické republiky,“ věří jedna z učitelek.

Mandelova škola byla postavena v jeho rodišti, v obci Mvezo, kde přeci jen není tak kvalitní infrastruktura, jednoduché jistě nebylo ani zajištění třeba dodávek elektřiny. Stavbaři a odpovědné úřady se s tím ale vypořádali velmi dobře.

Využili totiž nejmodernější technologie, na střechách budovy jsou umístěny solární panely, v komplexu je i větrná elektrárna, takže s dodávkami elektřiny nebude žádný problém. Škola má také zařízení na zpracování dešťové vody nebo vlastní laboratoř s knihovnou.

A nad budovami se na počest Nelsona Mandely tyčí jedenácti metrová socha s názvem Strom moudrosti. Stavba této střední školy začala v roce 2011.

Nelson Mandela | Foto: Český rozhlas

Marie Machytková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme