V jihoitalské Kalábrii se otevírá muzeum mafie
V jihoitalském městě Reggio Calabria zahajuje provoz nové muzeum mafie. Kalábrie je přitom nechvalně proslulá svojí mafií, která si říká n'drangheta a patří k těm nejnebezpečnějším v Evropě.
Muzeum zahajuje fotografickou výstavou nazvanou Mlčení a paměť. Vystavené fotografie ukazují mrtvá těla pod bílými prostěradly, včetně vraždy soudce Scopellitiho, fotografie z velkých procesů s mafiánskými šéfy, ale také mafiány s pouty na rukou. Prostě každodenní realitu mafie, v tomto případě n'dranghety a realitu boje s mafiemi.
"Muzeum chce vychovávat zejména mladou generaci, chce jí ukázat surovou krutost mafií, tragédie a bolest, které působí. A také to, jak devastující jsou mafie pro společnost," odmítá spekulace o možné idealizaci mafií italská spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi.
"Žádné idealizování mafiánů, ani nepřímé ospravedlňování vzniku mafií ve velmi chudé Itálii předminulého století. Nic takového, jen krutost a touha po bohatství za každou cenu na jedné straně a strach na straně druhé - to je opravdová realita mafií, kterou chce muzeum ukázat," vysvětluje Lunardi a dodává:
"Nad mafií lze zvítězit pouze tak, že si lidé uvědomí, jak se mafie nevyplácí, že svým picciotům, dává jen drobečky, že na ní vydělávají pouze bossové. A současně, že tam, kde mafie zapustí kořeny, nedovolí nikomu svobodně podnikat a v podstatě ani svobodně žít."
Proti mafii osvětou
Muzeum má zpočátku na programu především sérii výstav, konferencí a představování knih o mafii, například té nejnovější o výpalném.
Budou se zde shromažďovat nejrůznější dokumenty a materiály o mafii a o boji proti mafiím, připravují se setkání se spisovateli, novináři či prokurátory, tedy s lidmi, kteří bojují proti organizovanému zločinu.
Budova muzea patřila mafii
"Podle všech expertů je pro mafiány největším trestem zabavování majetku. Je to pro ně ještě horší než vězení. Mafii totiž nezajímá nic jiného, než peníze. Nějaká mafiánská čest nebo historické kořeny jsou jen výmluvnou bajkou. Mafie zabíjí pro peníze a jediné, co chce, jsou peníze," pokračuje italská spolupracovnice Českého rozhlasu.
První vilka byla italským mafiánům zabavena před dvaceti lety a dostala ji policie. Dnes se už mafiánský majetek zabavuje běžně a dává se k dispozici společnosti. Na zabavených polích pracují družstva, budovy využívají různé instituce a sdružení.
Ostatně i třípatrový dům, ve kterém bylo zřízeno muzeum, patřil dříve mafii.
"V současnosti se připravuje zákon, který by měl umožnit prodávat zabavený majetek v aukcích, protože stát už ani neví, co se zabavenými domky a pozemky dělat. Je ale třeba zabránit tomu, aby se zabavený majetek dostal zpátky do rukou mafiánů," říká Vědunka Lunardi.
N'drangheta je nejkrutější
V poslední době se v Itálii boj proti mafiím velmi zintenzivnil. Policie pozatýkala desítky mafiánů, v případě kalábrijské n'dranghety je ale boj méně úspěšný.
"N'drangheta je ze všech mafií nejkrutější a má v Kalábrii pevné zázemí. Ve větších městech se ale situace mění. Zejména mládí lidé už vidí n'dranghetu jinak, než jejich rodiče a dědové, pro které byla jen zlem, kterému nelze uniknout. V Cosenze jsem například poznala mnoho mladých lidí, kteří se zorganizovali a prakticky si vzali zpátky historické centrum města, do té doby v rukou různých band vázaných na n'dranghetu," vypráví zpravodajka.
V menších městech a vesnicích, kde se všichni znají a každý ví o každém všechno, ale stále vládne strach a omerta.