V jihovýchodní Asii se objevily první nakažlivé choroby
První velmi nakažlivé choroby se začaly objevovat v oblastech postižených apokalyptickou přírodní katastrofou. Epidemie průjmů už postihla některé z táborů v Indii a na Srí Lance, do kterých se uchýlily stovky uprchlíků. Odborníci ze světové zdravotnické organizace varují, že by podobným onemocněním mohlo podlehnout až 50 tisíc lidí. Hrozbou je především malárie a horečka dengue, které se v této oblasti Asie běžně vyskytují. Lékaři proto naléhavě žádají Červený kříž a další humanitární organizace, aby přiváželi postiženým lidem dostatek léků a pitné vody. Počet obětí zemětřesení v jihovýchodní Asii a následných vln tsunami už překročil 130 tisíc. Seznam Čechů pohřešovaných v jihovýchodní Asii se snížil o 45 jmen. Ministerstvo zahraničních věcí nemá potvrzenu žádnou další oběť z řad českých turistů.
Nejrychleji se z katastrofy vzpamatovávají Maledivy naopak situace se dnes zhoršila na Srí Lance, kde dosud zahynulo na 28 tisíc lidí. Monsunové deště totiž zaplavily několik oblastí. Zatímco na Maledivách je většina turistických rezortů obnovována a pomoc z Pakistánu, Německa či Japonska už se dostala k většině obyvatel postižených vlnou tunami, na těžce zkoušené Srí Lance situaci ztížily monzunové deště. Obyvatelé hlavně východního pobřeží, kteří už téměř týden přežívají v troskách svých domovů, byli dnes opět zasaženi. Tentokrát silnými dešti, které způsobily záplaby. Ty tak ještě ztížily dopravu humanitární pomoci a zvýšili frustraci lidí, kteří přišli o své příbuzné, své domovy, čelí epidemií hlavně tyfu a neví co dál.
Pohřešováno 45 Čechů
Aktuální počet Čechů pohřešovaných v oblasti postižené katastrofou čítá v tuto chvíli 45 osob. Z toho je 5 klientů cestovních kanceláří, zbytek cestuje na vlastní pěst. Náměstek ministra zahraničních věcí Pavel Svoboda oznámil, že horká linka ministerstva zaznamenala včera večer zvýšený počet telefonátů. Je to podle něj díky smskové akci, kdy mobilní telefony aktivní v krizové oblasti obdržely krátkou zprávu s výzvou, aby kontaktovaly příslušné úřady. Ministerstvo se také obrátí na příbuzné pohřešovaných s žádostí, aby doplnili informace o svých blízkých: například jakou mají barvu vlasů, kůže, zda mají tetování nebo šperky. Tyto informace budou předány do konkrétních destinací. Zasedání dnešního krizového štábu se zúčastnil také premiér Gross. Informoval, že na 4. ledna svolal mimořádné zasedání vlády, které se bude zabývat situací v jihovýchodní Asii. V tuto chvíli je na cestě do České republiky vojenský speciál, který ze Sumatry veze několik dalších českých turistů.
Odborníci odebírají vzorky DNA
Specialisté soudního lékařství dnes v Thajsku začali odebírat tkáně zahraničních obětí asijské katastrofy. Bude z nich vytvořena mezinárodní databáze DNA, ze které bude možné mrtvé identifikovat. Ve skupině expertů jsou lékaři z Francie, Austrálie, Nového Zélandu a skandinávští odborníci. Z mrtvých těl budou odebrány hlavně zuby a části stehenních kostí. Odborníci počítají s tím, že porovnání vzorků se vzorky, které budou získány ze zemí obětí, potrvá měsíce. Asijská katastrofa si vyžádala podle dosavadní bilance přes 125 000 mrtvých včetně jedné Češky.
Nový rok ve znamení smutku
Nový rok začal kvůli asijské katastrofě ve znamení smutku. Minutou ticha za téměř 125 000 obětí nedělní přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii přivítali mezi prvními příchod nového roku 2005 obyvatelé australského Sydney. Tato australská metropole svůj pověstný ohňostroj nakonec nezrušila. Krátce před ním se ale z jeho přístavu vydala do zdevastované indonéské provincie Aceh loď australského námořnictva naplněná humanitární pomocí.
V nejhůře postižených zemích regionu - v Indonésii, na Srí Lance, v Thajsku a Malajsii - byly novoroční oslavy zcela odvolány. V těžce postiženém thajském Pchúketu vyšly stovky místních občanů i turistů o půlnoci do ulic s bílými květinami a svíčkami v rukou, aby uctili památku obětí živelné katasrofy.
Také v evropských zemích, které při nedělní katasrofě v Asii přišly o desítky svých občanů, jsou slavnostní chvíle poznamenány smutkem. Ulice v centru Paříže lemuje černé sukno. Švédsko, Norsko, Finsko a Německo spustí tuto noc státní vlajky na půl žerdi. V Londýně bude před velkolepým ohňostrojem držet očekávaných 150 000 účastníků podívané dvě minuty ticha.
Státy navyšují finanční pomoc
Půl miliardy dolarů zamíří do oblastích postižených přírodní katastrofou z Japonska. Tokio se tak po Spojených státech stává největším dárcem peněz. OSN včera spočítala, že dohromady už různé země a instituce slíbili dát na obnovu jihovýchodní Asie jednu miliardu sto miliónů dolarů.
Spojené státy zdesateronásobily pomoc postižené Asii. Washington chce dát 350 miliónů dolarů namísto původně uvažovaných 35. Ministr zahraničí Colin Powell v New Yorku jednal o tom, jak slíbené prostředky nejlépe využít. Spojené státy se příslibem 350 miliónů dolarů dostaly opět na čelo dárcovských zemí poté, co mnoho Evropských zemí nabídlo částky dalece převyšující původní americkou nabídku. Americká pomoc je vyšší než 250 miliónů z fondů Světové banky, kde jsou Spojené státy největším akcionářem. Iniciativy prezidenta Bushe mají podporu řady zákonodárců, kteří budou o další pomoci jednat v prvních lednových dnes po návratu ministra zahraničí Colina Powella z postižených oblastí. Mnoho Američanů nečeká na kroky své vlády a posílají významné částky na konta Červeného kříže a dalších organizací.
Pokud chcete pomoci lidem postiženým přírodní katastrofou, pošlete peníze. Shodují se na tom světové humanitární organizace, podle nichž i malý obnos může zachránit lidský život. Podle organizace "Save the children" se za 60 pencí, což je asi 26 korun, koupí 100 tablet na vyčištění 100 litrů vody. Za 75 pencí se koupí desetilitrový kanystr a za 5 liber už kuchyňská souprava pro rodinu bez domova. 15 liber postačí na kompletní ošacení a obutí dítěte a 35 liber zase na jídlo pro rodinu na celý týden. Za 100 liber se nakoupí dřevo a plech na rekonstrukci dvou poničených domků. 1750 liber se pak dá investovat do generátoru, který zásobí elektřinou celý uprchlický tábor.