V jižní Itálii kvůli hrozbě sesuvů půdy evakuovali 2300 lidí

Silné deště v jižní Itálii způsobily velké sesuvy půdy. San Fratello na Sicílii je zdevastované, Maierato v Kalábrii je v ohrožení. Obyvatele obou obcí musely úřady evakuovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italská republika | Foto: Emanuel Macoun

Maierato v Kalábrii je dnes pouze přízračným městečkem. 2300 obyvatel bylo evakuováno, protože nikdo není schopen říci, jak se bude situace vyvíjet. V oblasti bude pršet i v příštích dnech. Podle odborníků, sesuvy půdy ohrožují až 70 procent obcí v Kalábrii.

Stejná je situace v sicilském městečku San Fratello, které se pomalu sesouvá do údolí. I San Fratello museli obyvatelé opustit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sesuvech půdy na jihu Itálie hovořila v Odpoledním Radiožurnálu Vědunka Lunardi

V obou případech experti teprve začínají zkoumat hlouběji situaci, ale už naznačují, že se lidé do těchto dvou městeček pravděpodobně nebudou moci vrátit, rozhodně ne všichni. Není ani jasné, jak dlouho budou muset být ubytovaní v nepohodlných provizorních strukturách daných k dispozici úřady.

V Itálii nejde o první případy katastrofických sesuvů půdy. V říjnu přišlo o život 18 lidí na Sicílii a několik lidí zemřelo také na ostrově Ischia.

Důvodů, proč k sesuvům tak často dochází, je více. Především se ale staví tam, kde by se stavět nemělo. To je zejména problém jižní Itálie, kde se staví i bez povolení, staví se příliš a velké porce krajiny končí pod asfaltem nebo betonem.

O tomto problému se hovoří při každém tragickém sesuvu už nejméně půl století, ale stále se dělá málo nebo nic, přes všechna varování a naléhání ekologistů a odborníků.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme