V Jižní Koreji zemřel zakladatel sekty moonistů. Považoval se za novodobého Mesiáše

V Jižní Koreji zemřel zakladatel a vůdce sekty moonistů reverend Sun Myung Moon. Multimilionář a otec čtrnácti dětí zemřel v jihokorejském hlavním městě Soulu ve věku 92 let, podlehl nemoci spojené se zápalem plic. Sun Myung Moon se považoval za novodobého Spasitele a učil o harmonii světa, postavené na manželství. Jeho církev proslula organizovanými sňatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mun Son-mjong na oslavě svých 91. narozenin | Foto: Reuters

Sekta moonistů je známá hromadnými sňatky, které právě zesnulý reverend Sun Myung Moon často pořádal. Hlavním pilířem sekty je totiž učení o dokonalé rodině a čistotě světa.

Církev sjednocení, jak se oficiálně jmenuje, má desetitisíce až milion věřících. Podle některých religionistů patří k jedné z nejnebezpečnějších náboženských skupin. Její aktivity dnes zasahují do stavebnictví, cestovního ruchu nebo také do médií a politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Sun Myung Moona přiblížil v Ozvěnách dne komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Moon se původně hlásil k presbyteriánské církvi, podle komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka by se mu ale nikdy nepodařilo založit náboženské a obchodní impérium, kdyby nepřešel ze severní, komunistické Koreje do jižní.

„Na jihu mohl svůj duchovní i obchodní potenciál řádně rozvinout, získával stále nové a nové věřící a s nimi i jejich peníze. Potom na 30 let přesídlil do Ameriky, kde mimo jiné zakládal známý deník Washington Times.“

Moon také strávil nějakou dobu ve vězení kvůli daňovým únikům. Obviňován byl rovněž z toho, že rozvrací rodiny a že vymývá mozky.

„Každopádně čím je zajímavý, kromě jiných věcí, je právě to, že uspěl v tak velkém měřítku,“ poznamenal komentátor.

mta, Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme