V Jižním Súdánu je gramotná polovina lidí. Dívky ze školy odchází ve 13, aby se vdaly

Vzdělanost na africkém kontinentu je velmi nízká. Jižní Súdán, tedy země, která vznikla před čtyřmi lety, se řadí k těm s vůbec nejnižší gramotností. Nejhůře jsou na tom ženy a dívky. Musí se starat o domácnost nebo „slouží" k úhradě rodinných dluhů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

13letá Tereza přiznává, že se mezi samými kluky necítí dobře, nemá žádnou kamarádku | Foto: Robert Mikoláš

V Jižním Súdánu je 50procentní negramotnost, v některých oblastech i 70procentní.

Na mnoha místech se děti učí jen pod stromem. Kantoři navíc mají malé platy - asi 600 jihosúdánských liber, což je v přepočtu zhruba 1200 korun, upozornil inspektor a učitel Piol Deng Agang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Školu v Jižním Súdánu navštívil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Některé děti do ní ráno jdou pěšky i dvě hodiny

Do školy, ve které učí, chodí některé děti pěšky i dvě hodiny.

Celkem je v ní 274 chlapců a 170 dívek od první do sedmé třídy. Ale právě počet děvčat v jednotlivých ročnících postupně dramaticky klesá.

„Většina 13 a 14letých dívek je tady už vdaná. Některé taky přestanou chodit do školy, protože se musí starat o mladší sourozence,“ vysvětlil ředitel Lino Duang Akech.

„Když nakouknu do učebny sedmáků, z 20 dětí tu v dřevěné lavici sedí jen jedna žačka,“ potvrdil zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Třináctiletá Tereza přiznává, že se mezi samými kluky ve třídě moc dobře necítí. Nemá žádnou kamarádku. Ve studiu chce ale pokračovat, aby si mohla splnit sen a stát se lékařkou.

Reportáž vznikla díky podpoře Evropské unie.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme