V Jižním Súdánu se vyostřuje situace. Před násilím prchají tisíce lidí

V Jižním Súdánu narůstají obavy z možné občanské války. Týden po vypuknutí nepokojů povstalci obsadili region, kde je soustředěna těžba ropy. V oblasti přibývá násilností. Tisíce uprchlíků hledají pomoc na základně OSN ve městě Bor. Mezinárodní organizace i Spojené státy evakuují z místa část zaměstnanců. Washington zvažuje další zásah.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jižním Súdánu vypukly začátkem prosince boje mezi vládními jednotkami a rebely, narůstají obavy z občanské války | Foto: Reuters

Prezident USA Barack Obama, který je na dovolené, písemně informoval Kongres o nasazení necelé stovky vojáků v nepokoji sužovaném Jižním Súdánu.

Polovina posílila ostrahu velvyslanectví v hlavním městě Jubě, druhá půlka se zapojila do akce ve městě Bor, odkud Spojené státy evakuovaly americké občany.

Čtyři vojáci byli při zásahu zraněni. Pokud by se situace dál zhoršovala, Washington podle Obamy zváží posílení mise.

Koordinátor humanitárních operací OSN Toby Lanzer vyzval bojující k příměří a vyjednávání: „Cestou na letiště v Boru jsem viděl hodně lidí rabovat a taky střílet, míjel jsem mnoho mrtvých. Viděl jsem taky hodně těžce ozbrojených mladíků. To je třeba dostat pod kontrolu."

Podle humanitárních pracovníků OSN se ve městě Bor, které padlo do rukou povstalců, odehrály hromadné popravy. Desetitisíce civilistů prchají před násilnostmi.

Jižní Súdán je nejmladším a také jedním z nejchudších států světa. Nezávislost získal v roce 2011.

Jižní Súdán - etnické složení a vojenská situace | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme