V Kábulu poprvé zasedla nová vláda

K prvnímu zasedání se v neděli Kábulu sešel přechodný afghánský kabinet. Jeho předseda, Hamíd Karzáí na něm představil třináctibodový plán činnosti vlády, která má mandát na půl roku. Potom se mají v Afghánistánu konat řádné volby. Prioritou přechodné vlády bude návrat pořádku do země rozvrácené občanskou válkou a ohrožené dlouhotrvajícím suchem. Další důležitou oblastí je boj s terorismem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamíd Karzáí

Hamíd Karzáí | Zdroj: ČTK

Vládní program má třináct bodů a je poměrně skromný. Je to způsobeno tím, že kabinet má dát do pořádku zemi, kde neexistuje rozpočet, nefungují banky, zhroutila se veškerá infrastruktura i průmysl, absolutní většina lidí nemá práci a vzhledem s suchu hrozí letos v zimě opět hladomor. Stále přetrvávající ozbrojené střety, kriminalita, korupce a banditismus jsou podle Karzáího hlavní překážkou obnovy země a upevnění míru. Vláda spolu s mezinárodními mírovými silami musí teď především zajistit bezpečnost občanů, kteří zatím strádají především tím, že v zemi nikdo nedodržuje žádné zákony.

První zasedání afghánské vlády provázel míting studentů a pedagogů Kábulské univerzity. Byl to po mnoha letech první svobodný mítink v afghánském hlavním městě a probíhal podle místních zvyklostí hekticky, s mírnou dávkou agresivity a naprosto neorganizovaně. Jak hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procháková, jeho cílem ale nebyl protest. Naopak chtěli svým pochodem ulicemi zničeného města vyjádřit podporu novému premiérovi Hamídu Karzáíovi. Petici, ve které žádají o pomoc mezinárodní společenství, volají po sociální spravedlnosti a vyjadřují důvěru novému vedení, odevzdali i představitelům OSN v Kábulu.

V Kábulu už jsou první vojáci mezinárodních mírových jednotek, zatím ale není jasné, jaké přesně budou mít pravomoce. Dokonce se ani neví, kde se kromě afghánského hlavního města budou moci pohybovat. Vedení Afghánistánu, především ministr obrany Abdul Fahím, nepokládá za nutné, aby například mezinárodní jednotky kontrolovaly hlavní cesty a doprovázely humanitární konvoje. Přitom právě přesuny po obrovském a zčásti neobydleném afghánském území jsou velmi nebezpečné. Stejně tak Afghánci odmítají, aby mezinárodní vojska pomáhala při odzbrojení občanů.

Nakonec Severní společenství odmítlo stáhnout z Kábulu své jednotky i techniku. Demilitarizovat město se tedy nepodařilo a zřejmě ani nepodaří. Jen po ulicích chodí afghánští vojáci beze zbraně a těžká technika se neprohání po Kábulu, ale spořádaně stojí na základnách, kterých je na okraji města nejméně deset.

Další zahraniční vojáci začnou do Afghánistánu přilétat zřejmě už příští týden. Rozmístění podstatné části Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti ale může trvat až měsíc. Agentuře Reuters řekl nejmenovaný afghánský zdroj. Podle něho vyšle Velká Británie do konce tohoto týdne do Afghánistánu 200 vojáků, kteří mají rozmístění připravovat. Celkem může v rámci mírových sil v Afghánistánu působit až pět tisíc vojáků.

Američtí vojáci v Afghánistánu mezitím stále pátrají po Usámovi bin Ládinovi. Oblast horského masivu Tora Bora je intenzivně pročesávána a Američané na pátrání po bin Ládinovi vyčlenili další posily. Místní obyvatele vyděsily zprávy o možnosti použití speciálních leteckých bomb, které jsou určeny na ničení živé síly v težce přístupných prostorách, například v jeskyních, podzemních krytech či úzkých stržích. Paštunské kmeny v Tora Bora se obávají, že Američané chtějí kvůli bin Ládinovi zničit vše živé v celém horském masivu.

Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme