V Káhiře demonstrovaly desetitisíce lidí, převážně příznivci islámského státu

Desetitisíce lidí dnes znovu protestovaly na káhirském náměstí Tahrír na jedné z největších demonstrací od pádu režimu Husního Mubáraka. Poprvé ale většinu z demonstrantů tvořili stoupenci Muslimského bratrstva, kteří požadují vznik islámského státu a zavedení islámského práva šaría.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci Muslimského bratrstva byli poprvé při demonstraci na káhirském náměstí Tahrír v převaze.

Příznivci Muslimského bratrstva byli poprvé při demonstraci na káhirském náměstí Tahrír v převaze. | Zdroj: Reuters

„Soustředili se tam stoupenci islamistického hnutí, jednak radikální stoupenci – salafisté, a jednak Muslimští bratři, kteří jsou považováni za něco jako muslimské demokraty. Každá z těch skupin má určité cíle. Myslím si, že salafisté jsou podstatně radikálnější a trošku se jejich požadavky propojují s členskou základnou Muslimských bratrů, která je také radikálnější, než je vedení,“ řekl arabista Jaroslav Bureš z Ústavu mezinárodních vztahů.

Dodal, že ve vedení Muslimského bratrstva je například i bohatá muslimskobratrská buržoazie, která nemá zájem na nějakých sociálních reformách, které požadují levicové síly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Bureš z Ústavu mezinárodních vztahů mluví o vývoji v Egyptě ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Přišly dvě složky fundamentalistického hnutí – jedna umírněná, jedna tvrdší. A nakonec ta tvrdší svými hesly zakryla prvotní cíle, se kterými šlo Muslimské bratrstvo na to náměstí. Oni chtěli urychlit především volby. Jsou si jisti, že volby vyhrají a budou upravovat Ústavu podle svých potřeb a nepotřebují děsit liberály ani demokraty,“ uvedl Jaroslav Bureš.

Právě radikální síly podle něj „odkryly karty“. Dosud na Tahríru protestovali hlavně sekulární demonstranti, kterým vadilo příliš pomalé tempo změn v Egyptě.

Napětí mezi egyptskými islamisty a sekulárními liberálními skupinami v Egyptě poslední době roste. Obě strany se dohadují o podobě budoucí egyptské Ústavy.

„Skuteční liberálové, liberální demokraté, nemají velkou podporu v egyptské společnosti, která preferuje buď islamisty nebo nacionalisty. Poslední volby ukázaly, že skuteční liberálové mají podporu u pěti deseti procent obyvatelstva,“ řekl Jaroslav Bureš.

Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme