V Káhiře začala demolice symbolu Mubárakova autoritářského režimu

Na náměstí Tahrír v egyptské Káhiře se bagry zakously do sídla bývalé vládnoucí strany Husního Mubáraka. Ohořelé torzo mnohapatrové budovy bylo v sousedství světoznámého Egyptského muzea. Sídlo Národně demokratické strany zapálil dav při masových protestech v lednu roku 2011. O několik měsíců později úřady partaj rozpustily a její majetek zabavily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z náměstí Tahrír, přímo pod mizejícím sídlem strany se rozkládá Egyptské muzeum

Pohled z náměstí Tahrír, přímo pod mizejícím sídlem strany se rozkládá Egyptské muzeum | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

"Ta budova je pro Egypťany symbolem velmi špatné doby. Tyhle stopy se musí zlikvidovat. Mezi lidmi totiž pořád můžou vzbuzovat vztek a zlobu," myslí si mladý novinář Mahmúd, který přišel začátek demolice nafotit pro jeden nezávislý egyptský deník.

"Přece jen to bylo třicet let, po které tato strana Egyptu škodila. Její sídlo proto muselo pryč, ať už tady vznikne cokoliv, hotel, muzeum, zahrada, to už není důležité."

Když jsem se ho zeptal, jak to s egyptskými změnami vidí dál, řekl mi, že je to podobné, jako když má auto prudce zrychlit: nejdřív se musí podřadit. Doufá tedy, že pozitivní vývoj teprve přijde.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Káhiře začala demolice symbolu Mubárakova autoritářského režimu. Na místě natáčel zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Otevíráme si s Mahmúdem bránu a bourací četě naše fotoaparáty kupodivu nevadí. Jen prý nemáme lézt nahoru, ukazuje jeden stavbyvedoucí na vršek asi patnáctipatrové betonové budovy. S hrůzou zjišťuju, že bagry pracují přímo na její ploché střeše. Raději nedomýšlím, jak tato svérázná metoda může skončit.

Stavbyvedoucí mi vysvětluje, že se musí odbourávat patro po patře, aby se budova nesesunula a nezničila vedle stojící Egyptské muzeum. Desítky metrů pod pracujícími bagry se tak nachází například slavný Tutanchamonův poklad. Práce prý potrvají tři až čtyři měsíce a na místo budovy se rozšíří muzejní park.

Na chodníku před mizejícím sídlem neoblíbené partaje se ještě dávám do řeči s kolemjdoucím. "Ta budova určitě lidem minulou dobu připomínala. Je to taková hmatatelná stopa, která tu před nimi pořád stála," přemítá čtyřicátník s dlouhým plnovousem.

Podle některých architektů je budovy škoda příkladem kvalitní egyptské architektury 50. let | Foto: Štěpán Macháček

Pravé důvody demolice ale vidí jinak. „Dost možná je záměrem úřadů zdemolovat stavbu proto, aby Egypťané na tuto dobu zapomněli. Jenže zbouráním sídla stany režim nezmizí. Vždyť je to fraška, co se v Egyptě stalo. Ten starý režim je tu totiž pořád a teď dělá jen kroky, aby to tak nevypadalo. Egypťané to ale dobře vědí; lidé nespí."

Likvidací ohořelé budovy přijde ale náměstí Tahrír také o mocný symbol samotné revoluce. A demolici zpochybňují i architekti. Náměstí dostane trhlinu, a stavba samotná je podle nich navíc příkladem kvalitní egyptské architektury padesátých let.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme