V Kalifornii vznikají neobvyklé bleší trhy. Obětem požárů nabízejí zdarma oblečení i potraviny

Jak už to bývá, lidská tragédie s sebou kromě zmaru přináší i opačné emoce. V oblastech, které na severu Kalifornie zničily stále ještě ne zcela uhašené požáry, si lidé nezištně pomáhají. Restaurace zdarma hostí hasiče i evakuované, najde se třeba i IT firma, co nabízí zdarma záchranu dat z počítačů. Nejvíc jsou ale vidět sbírky jídla, oblečení a vůbec všeho potřebného. Jedna taková vznikla v evangelickém kostelíku.

Reportáž Santa Rosa (Kalifornie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladík s rukou v sádře kromě krmení pro psa přišel vybrat kabelku pro svou matku | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Na trávníku vedle parkoviště si malé děti prohlížejí plyšáky, autíčka či skládanky a tu a tam si některou z hraček přihodí do papírové tašky. O kus dál rodiče větších dětí probírají haldu oblečení.

Zrovna hledají něco pro devítiletého syna, vysvětluje jeho matka. Tak jako ostatní zákazníci tohohle smutného blešího trhu, i tahle rodina musela kvůli požárům narychlo opustit domov. Tihle lidé navíc už vědí, že jejich dům shořel.

Bleší trhy nabízejí šaty, nezbytnosti do domácnosti i potraviny | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Je to jen jedno z mnoha míst v Santa Rose nebo dalších ohněm zasažených oblastech, kde je cítit obrovská solidarita. Kostelík místní malé evangelické církve a jeho okolí teď fungují jako skladiště a tržiště zároveň – ovšem všechno je zadarmo. Lidé přinášejí své dary, 80 dobrovolníků je rozmisťuje na připravené stoly nebo přímo ven na trávník a evakuovaní si vybírají, co potřebují. Věcí je tolik, že tu pro ně museli vyhradit i část modlitebny.

„Máme tu spoustu druhů jídla, taky dětskou stravu, měli jsme i čerstvé ovoce a zeleninu. Prostě cokoli si dovedete představit – z ošacení, vybavení domácnosti... Lidé jsou úžasní, dokonce je teď musíme odmítat a posílat je do jiných distribučních center, protože už nemáme kde to všechno skladovat,“ ukazuje zpravodaji Radiožurnálu dobrovolnice Caren místnost plnou kolegů a pytlů s oblečením, které zrovna třídí.

„Až zase budeme mít místo, požádáme lidi, ať začnou znova nosit své dary, protože tahle pomoc bude potřeba měsíce,“ říká.

Kostelík místní malé evangelické církve a jeho okolí teď fungují jako skladiště a tržiště zároveň | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Caren se při společné procházce farním areálem najednou proměňuje v módní poradkyni. Mladík s rukou v sádře kromě krmení pro psa přišel vybrat kabelku pro svou matku. Ani to tady není problém, Caren se přehrabuje v haldě darovaných dámských tašek a podává hned tři.

„Přijít může kdokoli, každý je vítaný. Nijak nekontrolujeme, jestli dotyčný skutečně patří mezi evakuované. Ale je to jedno – tady požár zasáhl opravdu všechny. Každý minimálně zná někoho, kdo přišel o dům nebo ho musel přechodně opustit nebo je přinejmenším bez elektřiny,“ dodává Caren.

Kvůli požárům přišly jen v Santa Rose tisíce lidí o všechen majetek | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jen těch nejhůře zasažených lidí, co kvůli požáru přišli o všechno, jsou tady v Santa Rose tisíce.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme