V Kansasu řeší problémy s novým registrem vozidel už dva měsíce

Problémy s novým registrem vozidel nejsou českou raritou, ale větší potíže než u nás mají s jeho zaváděním snad jen v Kansasu, kde podobnou situaci řeší už dva měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Americký stát Kansas renovuje počítačový systém poprvé od poloviny osmdesátých let. Na začátku května spustil nový registr vozidel, který okamžitě zkolaboval.

Na obnovení jeho činnosti se od té doby pracuje a kansaští úředníci argumentují podobně jako ti čeští. Program podle nich nefunguje tak, jak by měl, a zároveň chybělo dostatečné proškolení.

Přes přetrvávající problémy se v Kansasu ke starému systému vracet nechtějí i proto, že se do nového programu investovalo již mnoho peněz. Přechod měl stát čtyřicet milionů dolarů, poslední splátku ale Kansas společnosti 3M do vyřešení problémů nezaplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech se zaváděním nového registru vozidel v Kansasu mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Ondřej Bouda

Poslední velký výpadek kansaský registr zažil na konci června. Úředníci slibují, že od té doby funguje dobře, a další výpadky neočekávají. S obavami ale hledí na konec měsíce a s ním spojený nápor řidičů, kteří administrativu nechávají na poslední chvíli. Na úřadech leží mnoho nevyřízených žádostí, policie proto řidiče za neplatnou registraci netrestá.

Problémy s registrem v Kansasu zatím hradí stát, který najal na úřady pomocné síly za tisíce dolarů a zaměstnancům také platí přesčasy. Kdo nakonec za problémy zaplatí, ale zatím není jasné.

Registr vozidel už funguje, tvrdí ministerstvo. Ne však naplno

Číst článek

Státní parlament plánuje audit celého přechodu na nový registr a zvláštní vyšetřovací komise bude zjišťovat, kdo je za chyby zodpovědný. Stát zatím zadržuje platbu dodavateli ve výši dvou a půl milionu dolarů, ze které by případně mohl něco strhnout.

Vyšetřování ale nejspíš začne teprve po vyřešení problémů, naplánované je na listopad či prosinec. V Kansasu tedy dávají novému systému půl roku, než si sedne. Je tedy otázkou, nakolik lze věřit českým úředníkům, když slibují vyřešení problémů s registrem v řádu dní.

Ondřej Bouda, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme