V Kapském městě bude namísto českého konzulátu 'visegrádský dům'

V Budapešti se sešli ministři zahraničních věcí Visegrádské skupiny, aby projednali nové projekty. Šéfové diplomacie Polska, Slovenska, Maďarska a Česka se shodli společném diplomatickém zastupitelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři zahraničí V4 v Budapešti | Zdroj: ČTK

Burza nápadů Visegrádské skupiny - tak charakterizoval dnešní zasedání šéf maďarské diplomacie Péter Bálázs. Oznámil také jeden konkrétní společný projekt, jehož iniciátorem byla Česká republika.

Jde o otevření takzvaného visegrádského domu v jihoafrickém Kapském Městě, tedy jakéhosi diplomatického zastupitelství čtyř zemí. Příslušné dohody by měly být podepsány dokonce dubna.

"Společný visegrádský dům je pilotním projektem a je to původně český generální konzulát. Princip spočívá v tom, že v našem baráku budeme sdílet náklady a reprezentace jednotlivých visegrádských zemí se budou postupně střídat," vysvětlil český ministr zahraničí Jan Kohout.

Jak doplnil, podobný úsporný režim by mohl fungovat i v čínském Čonkingu a indické Mumbaji, případně v dalších městech na různých kontinentech.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme