V Kašmíru tekla znovu krev při protiindických protestech

V Indií kontrolovaném Kašmíru dosáhly vrcholu násilné protesty místního muslimského obyvatelstva proti nadvládě Dilí. Indičtí policisté při střetech s demonstranty v několika kašmírských obcích zastřelili nejméně osmnáct civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimové v Kašmíru protestují proti indické nadvládě | Zdroj: ČTK

Poslední vlna protiindických vášní se v konfliktní horské zemi zvedla v červnu, kdy indičtí policisté zabili místního teenegera. Od té doby zahynuly při střetech policistů s demonstranty desítky lidí. Zatím nejtragičtější byl včerejšek, kdy policie použila ostré náboje proti několikatisícovému davu.

Demonstranti zapálili vládní budovy i protestantskou školu. Jejich hněv se obracel vedle Indie proti Spojeným státům a to hlavně kvůli plánům amerického pastora na zneuctění koránu.

Lídr kašmírských separatistů, kterého indické úřady drží v domácím vězení, vyzval místní muslimy, aby se vyvarovali násilí vůči příslušníkům menšin. Největší zloba se ale v Kašmíru obrací proti federálním ozbrojeným silám, které zůstávají kvůli trvajícímu výjimečnému stavu beztrestné.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme