V Kašmíru tekla znovu krev při protiindických protestech

V Indií kontrolovaném Kašmíru dosáhly vrcholu násilné protesty místního muslimského obyvatelstva proti nadvládě Dilí. Indičtí policisté při střetech s demonstranty v několika kašmírských obcích zastřelili nejméně osmnáct civilistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimové v Kašmíru protestují proti indické nadvládě | Foto: ČTK/AP

Poslední vlna protiindických vášní se v konfliktní horské zemi zvedla v červnu, kdy indičtí policisté zabili místního teenegera. Od té doby zahynuly při střetech policistů s demonstranty desítky lidí. Zatím nejtragičtější byl včerejšek, kdy policie použila ostré náboje proti několikatisícovému davu.

Demonstranti zapálili vládní budovy i protestantskou školu. Jejich hněv se obracel vedle Indie proti Spojeným státům a to hlavně kvůli plánům amerického pastora na zneuctění koránu.

Lídr kašmírských separatistů, kterého indické úřady drží v domácím vězení, vyzval místní muslimy, aby se vyvarovali násilí vůči příslušníkům menšin. Největší zloba se ale v Kašmíru obrací proti federálním ozbrojeným silám, které zůstávají kvůli trvajícímu výjimečnému stavu beztrestné.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme