V Katalánsku se bude rozhodovat o novém premiérovi. Šanci má Carles Puigdemont

Ve španělském Katalánsku se dnes vpodvečer bude hlasovat o novém předsedovi vlády. Stát by se jím mohl současný starosta města Gerona a stoupenec nezávislosti regionu na Španělsku Carles Puigdemont. Na post ho místo sebe navrhl dosavadní premiér Katalánska Artur Mas.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf katalánské vlády Artur Mas na tiskové konferenci v Barceloně

Šéf katalánské vlády Artur Mas na tiskové konferenci v Barceloně | Zdroj: Reuters

Carles Puigdemont je stejně jako Artur Mas členem strany Demokratická konvergence Katalánska, která je součástí koalice Společně pro Ano. Patří také ke stoupencům nezávislosti regionu na Španělsku.

Vystudoval katalánskou filologii a založil politickou organizaci Katalánská nacionalistická mládež. Známý je svými útoky směrem ke španělské vládě premiéra Mariana Rajoye.

Na novém předsedovi regionální vlády se zvolené strany nedokázaly dohodnout od zářijových voleb. Vyhrála je sice koalice Společně pro Ano, ve 135členném parlamentu ale nezískala většinu 68 křesel.

O post proto znovu usiloval dosavadní premiér Katalánska Artur Mas, lídr koalice Společně pro Ano a předseda Demokratické konvergence Katalánska. Jeho strana se dokonce spojila s republikánskou levicí. Společně ale získaly v regionálním parlamentu jen 62 křesel.

Spekulovalo se, že dalším spojencem by mohla být strana Kandidátka lidové jednoty, která získala 10 křesel a která také prosazuje odtržení Katalánska od Španělska. Její poslanci ale v čele regionální vlády znovu Artura Mase nechtěli.

Mas proto včera svoji kandidaturu na post předsedy vlády vzdal a místo sebe navrhl právě svého stranického kolegu Puigdemonta. Pokud by regionální parlament nenašel nového předsedu vlády do konce víkendu, Katalánci by znovu museli jít k volbám.

Předseda španělské vlády Mariano Rajoy je sice proti tomu, aby se volby konaly příliš často, nevidí prý ale pro region kolem Barcelony jiné řešení než hlasovat znovu. Případné volby by se v Katalánsku mohly konat v březnu.

Katalánsko | Foto: Český rozhlas

Ľubica Zlochová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme