V kauze Gorila je první obviněný. Exministr hospodářství Rusko

V korupční kauze Gorila padlo na Slovensku první obvinění. Někdejší ministr hospodářství Pavol Rusko měl připravit stát o víc než miliardu bývalých slovenských korun, protože nezastavil nevýhodnou privatizaci. Podle spisu Gorila, který se objevil na internetu loni před Vánocemi, měli slovenští politici dostávat provize od finanční skupiny Penta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Pavol Rusko byl jedním z ministrů hospodářství ve druhé vládě Mikuláše Dzurindy. Když byl ve funkci, privatizovala se i společnost Paroplynový cyklus, kterou nakonec získala finanční skupina Penta.

Rusko jako ministr ještě před uskutečněním privatizace připravil zprávu, která upozorňovala, že transakce je pro stát nevýhodná. Tuto zprávu ale později stáhl z jednání vlády.

Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic dnes neupřesnil, jestli právě stažení zprávy z vládního jednání bylo de facto oním podvodem, ze kterého je teď Rusko obviněný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obvinění exministra Ruska jsme v Ozvěnách dne mluvili s šéfredaktorem deníku Sme Matúšem Kostolným

Lipšic už minulý týden těsně před parlamentními volbami podal návrh na prokuraturu, aby se privatizace zrušila a stát se soudil o náhradu škody. Finanční skupina Penta tvrdí, že Paroplynový cyklus získala čistou cestou.

Podle šéfredaktora deníku Sme Matúše Kostolného je podivné, že i když Ruskova analýza až do nynějška visela na webových stránkách vlády, nikdo se jí nijak nezabýval.

„Ministr Lipšic byl v té době ministrem, s ministrem Ruskem se potkával na vládě, a je málo pravděpodobné, že by nevěděl o tom, že ministr Rusko takovou analýzu připravil. A v té době to nevadilo, nikdo celé roky nic nepodnikal, až teď se najednou něco děje.“

„Ale hodně věcí zatím nevíme; je třeba možné, že policie při vyšetřování případu narazila na nějaké nové důkazy. Ale z toho, co víme, to zatím vypadá tak, že bývalý ministr Rusko má být obviněný kvůli podvodu, který se odehrál před lety, a hodně z toho se zdá, že bylo podezřelé. Když je to podezřelé dnes, tak to bylo podezřelé i tehdy, a nikdo to tehdy neřešil,“ poznamenal ke stíhání exministra hospodářství Kostolný.

Vojtěch Berger, mta, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme