V kauze vraždy bývalého libanonského premiéra figuruje držitel českého pasu

Klíčový svědek v případu největší politické vraždy na Blízkém východě posledních let se vykazoval pasem České republiky. Upozorňují na to některá libanonská média. Jde o pět let starý atentát na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Před tribunálem OSN už svědčil bývalý důstojník syrské špionáže Muhammad Siddík, který tvrdil, že atentát nařídil Damašek. Tento přeběhlík byl v kontaktu s francouzskými tajnými službami a po světě se pohyboval s českým dokladem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotky pasu z libanonského deníku as-Safír | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Snímek českého pasu vydaného v Lovosicích na jméno Sámí as-Saíd je na titulní straně předního libanonského deníku as-Safír. Velkou reportáž kauze věnovala i televize al-Manár. Už dříve se zprávy o české stopě objevily v dalších arabských zemích.

Syrský přeběhlík Muhammad Siddík měl před tribunálem usvědčit svou vlastní zemi. Pak se ukázalo, že svědčil křivě.

Siddík podle médií dva a půl roku spolupracoval s francouzskou špionáží. Sám řekl, že český pas mu dal úřad Nicolase Sarkozyho – ještě když tento politik nebyl prezidentem, ale ministrem vnitra.

Paříž popírá, že by Syřana vybavila českým pasem. České ministerstvo zahraničí na dotaz Českého rozhlasu uvedlo, že nekomentuje „neověřené informace“ z médií.

Siddíka loni Spojené arabské emiráty poslaly na půl roku do vězení za to, že se vykazoval falešným českým pasem. Deník as-Safír přitom píše, že před dvěma lety ho do Emirátů doprovázeli francouzští agenti. Aby se přesvědčili, jak se mu podaří obelstít imigrační policii.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme