V Keni zpochybňují výsledky prezidentských voleb, situace je napjatá

Keňané si zvolili nového prezidenta, už v prvním kole zvítězil současný vicepremiér Uhuru Kenyatta, syn zakladatele země. Druhý skončil keňský premiér Raila Odinga, který chce v případě potvrzení porážky podat stížnost proti výsledkům voleb. Existují totiž pochyby o správnosti sčítání a vítězný kandidát překročil nutnou padesátiprocentní hranici o pouhé 4000 ze 12 milionů hlasů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvolený prezident Uhuru Kenyatta (vpravo) a ministr zahraničí William Ruto

Zvolený prezident Uhuru Kenyatta (vpravo) a ministr zahraničí William Ruto | Zdroj: Reuters

Keňa očekávala všeobecné volby s nadějemi, v ulicích ale bylo znát napětí. Mnozí obyvatelé hlavního města Nairobi odjeli na venkov v obavách z nepokojů. Při volbách předešlých před pěti lety totiž přišlo o život 1300 Keňanů a víc než půl miliónu jich uprchlo ze svých domovů.

„Já říkám, že je dobře, že budeme volit. Je to dobře pro naši zemi. Očekávám, že tentokrát budou volby pokojnější, také čekám, že z voleb vzejde spousta dobrých věcí, pokud bude nově zvolené vedení dodržovat ústavu, v což doufáme,“ neskrýval před reportérem BBC svůj optimizmus Fanuel Owiti, muž s vysokoškolským diplomem, který ale žije se svou rodinou v jednom z rozlehlých chudinských slumů Nairobi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Keni se při prezidentských volbách vyostřila situaci při sčítání hlasů a hlavně po něm

V pondělí se volební místnosti otevřely, zatímco mnohé obchody zůstaly naopak pro jistotu zavřené. Jejich majitelé odvezli zboží na bezpečnější místa. Volební den ale proběhl relativně v klidu. Situace se podle očekávání začala komplikovat až během sčítání hlasů.

„Já už jsem volila, trpělivě čekáme na výsledky, a ať už budou jakékoliv, pokojně je přijmeme,“ říká jedna z obyvatelek.

Keňané se snaží přesvědčit sami sebe i okolní svět, že letošní volby proběhnou bez násilí. Jenže optimismus dostal brzy první trhliny.

„U elektronického systému přenosu hlasovacích údajů došlo k totálnímu selhání. Máme důkazy o tom, že výsledky, které se k nám dostávají, byly ve skutečnosti zfalšované,“ prohlásil ve čtvrtek kolega jednoho z prezidentských kandidátů a žádal zastavit sčítání hlasů.

Radikálové: porážku neuznáme

Zpochybňování výsledků je pro vývoj v Keni nebezpečné.

„Mezi elektronickým volebním systémem a manuálním sčítáním hlasů, které probíhá teď, není rozdíl. Obojí je zpochybnitelné a podle mě je na tom něco podezřelého,“ stěžuje si stoupenec jednoho z favoritů prezidentských voleb. Ti radikálnější přímo říkají, že porážku svého kandidáta neuznají.

Osud Keni leží na srdci i americkému prezidentovi Baracku Obamovi, jehož otec z této africké země pochází.

„Keňané musí především držet pospolu. Před volbami i po nich. Když se vám to podaří, ukážete světu, že nejste jen členy kmene nebo etnické skupiny, ale hlavně občané velkého a hrdého národa,“ apeloval před volbami prezident Obama.

Štěpán Macháček, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme