V KLDR se znovu setkaly stovky příbuzných rozdělených válkou

Po více než 50 letech se dnes setkaly stovky členů rozdělených korejských rodin. Celkem třídenní setkání, která byla dohodnuta na historickém summitu mezi nejvyššími představiteli obou zemí v roce 2000, probíhají na severokorejské straně a trvat mají do konce června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

setkání korejských rodin | Zdroj: ČTK

Na 400 Jihokorejců dnes překročilo hranici mezi oběma zeměmi, kterou od konce korejské války v roce 1953 tvoří demilitarizované pásmo. Právě konflikt z doby před více než půl stoletím poznamenal osudy tisíců rodin, jejichž členové se celá desetiletí neviděli.

K setkání už tradičně dochází v Diamantových horách na severokorejské straně, Pchjongjang totiž odmítl využívat k této příležitosti domky postavené OSN v Panmundžonu. Až symbolicky prochází hraniční čára jejich středem a v samotné místnosti i napříč stoly, za kterými měli podle plánů sedět jednotliví příbuzní. Do konce tohoto měsíce se má společného shledání zúčastnit na 1700 lidí.

Setkání příbuzných se koná v ovzduší politického napětí. Soul a společně s ním také Tokio a Washington znepokojily zprávy, podle nichž Pchjongjang připravuje odpálení rakety dlouhého doletu, která je schopná zasáhnout i americké území.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme