V KLDR zatkli dalšího Američana. Vztahy se Spojenými státy jsou stále vyostřené

Severní Korea zatkla dalšího občana Spojených států, který pracoval pro univerzitu financovanou Západem. S odvoláním na oficiální severokorejská média o tom v neděli informovala agentura Reuters.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Američana Kim Hak-songa Pchjongjang podezírá z protistátní činnosti. Jde o čtvrtého občana USA, kterého izolovaná komunistická diktatura zadržuje v době sílícího napětí ve vztazích obou zemí.

Kim Hak-song byl zatčen v sobotu, uvedla oficiální severokorejská tisková agentura KCNA. Muž pracoval pro Univerzitu vědy a technologie v metropoli Pchjongjangu. Tuto elitní vzdělávací instituci financují z větší části západní země.

Na škole působil i Američan korejského původu Kim Sang-tuk, který byl zadržen 22. dubna na letišti v Pchjongjangu, když se s manželkou chystal opustit zemi. Také on podle Pchjongjangu spáchal činy nepřátelské vůči režimu.

Odpověď na jaderné testy KLDR. USA posílají ke Korejskému poloostrovu válečná plavidla

Číst článek

Zatýkání Američanů přichází v době, kdy na Korejském poloostrově narůstá napětí v souvislosti s novými testy severokorejských raket a obavami z nové jaderné zkoušky.

V KLDR je zadržován také student Otto Wrambier, který si odpykává 15letý trest vězení a nucených prací za údajné protistátní činy, a Američan korejského původu Kim Dong Chul, odsouzený na deset let vězení a nucených prací za údajnou špionáž.

Washington, Soul a další země často KLDR obviňují, že zadržené cizince využívá k tomu, aby si vynutila diplomatické ústupky. KLDR s USA nemají navázané diplomatické styky, proto USA v případě zadržení svých občanů spolupracuje se švédským velvyslanectvím v Pchjongjangu.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve čtvrtek schválila nové sankce proti KLDR. Prezident Donald Trump dokonce naznačil, že zvažuje i možnost vojenského zásahu proti Pchjongjangu. Zároveň ale Trump prohlásil, že by mu "bylo ctí" setkat se za vhodných okolností se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

KLDR v pátek obvinila americkou a jihokorejskou rozvědku z neúspěšného pokusu zavraždit Kim Čong-una s pomocí biochemických zbraní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme