V Kóbe o předcházení živelním katastrofám

Japonské Kóbe hostí pětidenní konferenci OSN o předcházení přírodním pohromám. Je zaměřená na vytvoření systému včasného varování pro pobřežní země Indického oceánu, které zdevastovala koncem loňského prosince mohutná přílivová vlna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muž si odnáší pytel s humanitární pomocí | Zdroj: ČTK

K delegátům ze 150 zemí dnes promluví premiér hostitelské země Džuničiró Koizumi. Japonsko je stoupencem vybudování varovného systému v Indickém oceánu a přislíbilo technickou pomoc včetně poloviny z osmi milionů dolarů, které jsou na jeho vybudování zapotřebí.

Hostitelská země chce také na konferenci navrhnout vytvoření mezinárodního centra. To by řídilo operace na obnovu oblastí zničených velkými přírodními katastrofami a sídlilo by právě v Kóbe.

Tsunami vyvolaná obrovským podmořským zemětřesením zničila zejména pobřeží Indonésie, Thajska, Srí Lanky a Indie a vyžádala si přes 170 tisíc lidských životů. Podle odborníků mohl být počet mnohem nižší, kdyby existoval varovný systém podobný tomu, který už funguje v Tichém oceánu.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme