V Kodani budou demonstrovat ekologičtí aktivisté

Kodaň dnes odpoledne kromě jednání zažije také demonstrace. Shromáždění a pochod svolaly ekologické organizace přesně na polovinu klimatického summitu OSN. Chtějí tak státníky na summitu přimět, aby z Kodaně vzešla co nejefektivnější dohoda o ochraně podnebí a boji proti globálnímu oteplování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ekologický summit v Kodani | Zdroj: ČTK

Ekologické organizace dnes podpořilo i počasí: Kodaň po několika sychravých a zatažených dnech prozářilo slunce. Organizátoři slibují poklidnou demonstraci, a lákají i rodiny s dětmi na pochod od parlamentu přes centrum až k místu konání summitu.

Policie už v týdnu prohledala ubytovnu, kde si aktivisté připravovali výzbroj. Zabavila štíty nebo náplně s barvou, které měli v ulicích metat. Protestní akce se ale chystají i na zítřek a policie se obává, že radikální demonstranti naruší klid v ulicích dánské metropole v průběhu týdne.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Koubek, zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na klimatické konferenci v Kodani, informuje o průběhu jednání

Kodaňská konference OSN o změně klimatu je ve své polovině. Dneškem skončí jednání expertů a na jejich místo postupně nastoupí ministři životního prostředí a po nich také u více než stovky zemí premiéři nebo prezidenti, včetně klíčových postav. To bude ale až ve čtvrtek a v pátek.

Zatím panuje spíše rozčarování

Podle Davida Koubka,zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu na kodaňské konferenci, účastníci konference z české delegace neskrývají rozčarování z pomalého postupu jednání. První týden se podle nich projevily rozpory mezi delegacemi, které přitom měla odstranit už jednání před Kodaní. Česká delegace proto už netrpělivě vyhlíží příjezd politiků.

Na veřejnost se dostal už návrh závěrečné dohody, který je podle komentátorů optimistickou zprávou na konec prvního týdne. Základem je snížit emise do roku 2050 nejméně o polovinu. V návrhu se ale nemluví o tom, kolik peněz poskytnou bohaté země. Návrh má prodloužit Kjótský protokol, ale mají se jím řídit i země, které protokol nepřijaly.

Čína a Spojené státy pokračují ve vzájemném obviňování

Na konferenci zatím panují také rozpory mezi dvěma velmocemi - USA a Čínou.Čína tvrdí, že USA jsou extrémně nezodpovědné, když nechtějí zvýšit své závazky na omezování emisí a nechtějí říci, kolik budou dávat peněz. USA zase říkají, že Čína by měla postoupit dále ve svých slibech.

Japonsko v reakci na tyto spory začalo dokonce vyhrožovat, že ustoupí od svého závazku snížit emise o 25 % do roku 2020, pokud se USA a Čína nikam neposunou.

David Koubek, Alena Adámková, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme