V Kodani hoří historická budova burzy, ministr obrany neštěstí přirovnal k požáru Notre-Dame

V dánské Kodani hoří historická budova burzy v centru města. Policie nařídila evakuaci budov v okolí požáru včetně ministerstva financí. Nedaleko burzy se nachází také parlament a reprezentační palác krále Frederika desátého. Příčinu požáru zatím úřady neznají. Na televizních záběrech z místa je ale vidět, že jedné z nejstarších budov v centru Kodaně už shořela a spadla čtyři sta let stará věž.

Aktualizováno Kodaň (Aktualizováno: 18:32 16. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár, který začal patrně při rekonstrukčních pracích ve střešní části budovy, se rozšířil do několika pater objektu a části střechy se propadly, řekl podle agentury AP mluvčí hasičů Jakob Vedsted Andersen.

„Hašení je velmi složité, dodal a upozornil přitom, že do některých částí budovy nemohou hasiči vstoupit, protože je to příliš nebezpečné.

Podle Vedsteda se na likvidaci ohně podílí kolem 120 lidí, pod kontrolou mají ale jen asi 40 procent požáru. Polovina budovy se údajně již uvnitř zhroutila, obvodové zdi ještě stojí, ale plameny je také narušují. Zřícení celé stavby hasiči bezprostředně neočekávají, hasičské práce však potrvají celý den, uvedl Vedsted.

Burza je jednou z ikonických budov Kodaně. Ministr obrany Troels Lund Poulsen na síti X přirovnal její zničení k požáru katedrály Notre-Dame v Paříži. 

Budova postavená ve stylu severské renesance, jejíž věž má tvar propletených ocasů čtyř draků, se v době vypuknutí požáru opravovala. Lešení kolem budovy stěžuje záchranářům dostat se blíže k ohni, uvedli kodaňští hasiči. 

Na videích je podle agentury Reutes vidět, jak lidé vynášejí z budovy rozměrné obrazy, aby je zachránili před plameny. 

V objektu byla burza, nyní je sídlem Dánské obchodní komory. „Naskytl se nám hrůzný pohled. Burza hoří,“ uvedla komora na síti X. 

Zřícená 56 metrů vysoká věž, kterou tvořily čtyři propletené dračí ocasy, byla považována za symbol města. Místní média zveřejnila videozáběry, na nichž je vidět, jak lidé vynášejí z renesanční budovy velké obrazy, aby je zachránili před plameny. Dánské národní muzeum poslalo na místo 25 svých zaměstnanců, aby pomohli při záchraně cenných uměleckých děl.

Probudili jsme se do smutné podívané," uvedl v prohlášení dánský král Frederik X. Jeho matka Margrethe II., která letos abdikovala ve prospěch svého syna, zrušila část oslav svých 84. narozenin, které slaví dnes. "Bolí to duši Dánů, léta historie jdou do plamenů, řekla dánské veřejnoprávní televizi premiérka Mette Frederiksenová.

cen, luc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme