V Kolíně nad Rýnem kvůli bombě z války evakuovali 20 tisíc lidí

V Kolíně nad Rýnem bylo dnes kvůli nálezu dvoutunové letecké bomby z druhé světové války evakuováno 20 tisíc lidí. Pyrotechnici by pumu měli zneškodnit odpoledne. Podle televize n-tv je současná evakuace největší, jakou Kolín prošel od konce války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silniční most

silniční most | Foto: Jan Rosenauer

Bomba byla objevena nedaleko mostu Mülheimer Brücke v severní části města, zhruba tři kilometry od kolínské katedrály. Policie uzavřela oblast do vzdálenosti jednoho kilometru od nalezené bomby a od dnešního rána ji nechává vyklidit.

Evakuace se týká i domova pro seniory, ve vyklizené oblasti bylo pro dnešek uzavřeno několik škol a také zoologická zahrada.

Půl hodiny před plánovaným zneškodněním bomby by se měl zastavit lodní provoz na Rýnu i železniční doprava ve městě a bude zakázáno přistávat na nedalekém letišti Kolín nad Rýnem/Bonn.

Koncem války před 70 lety svrhly spojenecké letouny na Německo miliony tun munice. V německých městech se dodnes často objevují nevybuchlé letecké pumy, zejména při stavebních pracích.

Odborníci odhadují, že jen v Berlíně je pod zemí na 3000 bomb. Letos v březnu bylo kvůli nálezu letecké pumy v Kolíně nad Rýnem evakuováno 10 tisíc lidí, před dvěma týdny policie v Hannoveru evakuovala kvůli letecké bombě 31 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme