V Kolíně nad Rýnem spadla budova bývalého archivu

V Kolíně nad Rýnem se nečekaně zřítila budova historického archivu města. Desítky záchranářů pátrají v troskách archivu už jen po třech pohřešovaných osobách. Osud šesti dalších lidí se podařilo objasnit. Městský archiv, ve kterém byly uloženy i materiály nedozírné historické hodnoty, se podle svědků zhroutil jako domeček z karet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky zřícené budovy archivu v Kolíně nad Rýnem | Zdroj: ČTK

Trosky archivu pokryly asi sedmdesátimetrový úsek jedné z hlavních kolínských komunikací. Zasypány a vážně poškozeny byly taky dva sousední obytné domy. Práce na odklízení sutin zřejmě začnou až dnes odpoledne. Asi tisíc kubických metrů betonu musí nejprve vyplnit 28 metrů hlubokou stavební šachtu, která leží v těsně blízkosti archivu.

Bylo zřejmě štěstím, že zřícení budovy signalizovaly napřed záhadné zvuky, a pak i chvění připomínající zemětřesení. Lidé, kteří se ve čtyřpatrové budově archivu nacházeli, tak měli podle všeho několik vteřin na útěk.

Původně se pohřešovalo devět lidí, osud šesti z nich se ale už podařilo objasnit. Šéf kolínských hasičů Stefan Neuhoff večer uvedl, že pokud jsou zbývající tři nezvěstní skutečně pod sutinami, jsou jejich šance na přežití malé.

Katastrofa se okamžitě dala do souvislosti s výstavbou takzvané severojižní dráhy, tedy prodloužením kolínského metra. Jeden z tunelů vede pod inkriminovanou Severinstrasse. Objevily se informace o tom, že se budova archivu do tunelu přímo propadla. Mluvčí projektu dráhy nicméně uvedla, že v tomto úseku se poslední větší práce prováděly už v polovině roku 2007.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme