V kolontárské hrázi našli praskliny, vesnice je prázdná

Maďarská obec Kolontár zasažená toxickým bahnem je evakuovaná. Odborníci totiž zjistili, že severní stěna nádrže s červeným bahnem je narušená a je pravděpodobné, že dojde k dalšímu úniku. Na místě je i maďarský premiér Viktor Orbán, který osobně řídí činnost záchranářů. Jeho přítomnost působí na obyvatele uklidňujícím dojmem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spoušť po záplavě kontaminovaného bahna z nedaleké hliníkárny. | Foto: Tomáš Adamec

Noční průzkum zjistil vážné praskliny ve stěně nádrže, a proto hrozí její další vyvalení. Kdyby se to stalo, vylilo by se z nádrže dalších půl milionu až milion kubických metrů kontaminovaného červeného kalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek informuje o evakuaci Kolontáru.mp3

Předseda vlády oznámil, že obyvatelé Kolontáru jsou již v bezpečí, celkem jich do města Ajka odjelo přes sedm stovek. Doporučil úřadům, aby se připravily na nejhorší.

Nemusí se prý obávat ani šest tisíc lidí z blízkého města Devecser. Mají být připraveni na evakuaci, k dispozici by měli 127 vojenských vozidel a autobusů.

Na místě hlídkuje 350 policistů a 300 vojáků.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme