V kolontárské hrázi našli praskliny, vesnice je prázdná

Maďarská obec Kolontár zasažená toxickým bahnem je evakuovaná. Odborníci totiž zjistili, že severní stěna nádrže s červeným bahnem je narušená a je pravděpodobné, že dojde k dalšímu úniku. Na místě je i maďarský premiér Viktor Orbán, který osobně řídí činnost záchranářů. Jeho přítomnost působí na obyvatele uklidňujícím dojmem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spoušť po záplavě kontaminovaného bahna z nedaleké hliníkárny.

Spoušť po záplavě kontaminovaného bahna z nedaleké hliníkárny. | Foto: Tomáš Adamec

Noční průzkum zjistil vážné praskliny ve stěně nádrže, a proto hrozí její další vyvalení. Kdyby se to stalo, vylilo by se z nádrže dalších půl milionu až milion kubických metrů kontaminovaného červeného kalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papucsek informuje o evakuaci Kolontáru.mp3

Předseda vlády oznámil, že obyvatelé Kolontáru jsou již v bezpečí, celkem jich do města Ajka odjelo přes sedm stovek. Doporučil úřadům, aby se připravily na nejhorší.

Nemusí se prý obávat ani šest tisíc lidí z blízkého města Devecser. Mají být připraveni na evakuaci, k dispozici by měli 127 vojenských vozidel a autobusů.

Na místě hlídkuje 350 policistů a 300 vojáků.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme