V Kolumbii poprvé uznali zákonný svazek tří mužů. Museli pro něj najít nový výraz

Netradiční svatba se chystá v Kolumbii. Tamní úřady poprvé povolily trojici mužů, aby spolu uzavřeli zákonný rodinný svazek. „Manželství“ mu však říkat nemohou.

Bogotá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželství? Ne tak docela. Zleva Alejandro Rodriguez, Victor Hugo Prada a Manuel Bermudez. | Foto: AFP | Zdroj: Repro YouTube

První obřad svého druhu se odehraje v následujících týdnech. Před oddávajícím stanou tři muži, kteří spolu již delší dobu žijí v partnerském svazku: Victor Hugo Prada, Manuel Bermudez a Alejandro Rodriguez.

Obejít slovo 'manželství'

Umožnily jim to kolumbijské úřady: v červnu schválily právní dokument, který jejich budoucí zákonný svazek definoval. Jak informovala agentura Reuters, kolumbijská média o věci psala jako o vůbec prvním manželství tří gayů.

Odhlasováno. Německo umožní homosexuálům uzavírat manželství a adoptovat děti

Číst článek

Nepřesně, koriguje titulky právník Germán Rincon-Perfetti, který výše zmíněný dokument sepsal. „Kolumbijské zákony stanoví, že manželství je mezi dvěma lidmi. Takže jsme museli najít nový výraz: zvláštní registrované partnerství," vysvětlil pro Guardian.

Svazek mezi Pradou, Bermudezem a Rodriguezem je v jeho smyslu definován jako rodina a muže v očích zákona stanoví jako vzájemné partnery, tudíž jim garantuje i zákonná práva jako právo na informace o zdravotním stavu či dědické právo.

Alejandro Rodriguez a Manuel Bermudez spolu žijí už 18 let a jsou vůbec prvním homosexuálním párem v Kolumbii, jehož svazek byl formálně uznán státem. Stalo se tak v roce 2000, 16 let předtím, než kolumbijský ústavní soud zlegalizoval manželství stejnopohlavních partnerů.

CO JE POLYAMORY?

Kombinace latinského amor (láska) a řeckého poly (více, mnoho) se vžila k označení vícečetného milostného vztahu, kdy spolu jako partneři fungují tři či více lidí. Základem polyamorních vztahů je vzájemná láska, tolerance a otevřené a upřímné jednání v souladu s tím, že si dotyčný nepřeje či není schopen žít ve striktně monogamním vztahu. Více k tématu čtěte zde: Tři a více ve vztahu: Nikoho nenapadne říct, že se to smí

Polovinu z těchto 16 let nežili v monogamním svazku, ale v partnerském vztahu s třetím mužem, Alexem Esneiderem Zabalou. Před čtyřmi roky do jejich polyamorního soužití vstoupil čtvrtý muž, Hugo Prada.

Proč psí knížka nestačí

Tak proč jim nestačilo žít spolu na takzvanou psí knížku a žádají uznání od státu? Partneři původně plánovali jen neoficiální obřad, jímž by svůj svazek uctili. Jenže pak Zabala podlehl rakovině žaludku – a zbylí tři si uvědomili, že to nestačí.

„Pokládáme se za rodinu, ale když Alex zemřel, museli jsme tvrdě bojovat, aby nás uznali za jeho (životní) partnery," vysvětluje Bermudez. Proto začali usilovat o to, aby své soužití ukotvili před zákonem. Obrátili se proto na právníka Rincona-Perfettiho, jenž je zastupoval i v roce 2000. Ten vypracoval potřebnou dokumentaci a poté získal souhlas notáře v Medellínu.

Státem uznané partnerství Prady, Bermudeze a Rodrigueze může být vůbec prvním svazkem svého druhu na světě, míní Rincon-Perfetti. Neoficiálně však není zas tak neobvyklé, upozorňuje právník: „(V Kolumbii) je (tříčlenných partnerských vztahů) hodně, ale jsou úplně pod pokličkou."

Trojice nastávajících už nad sebou pokličku nechce. „Nejsme tři kamarádi, co spolu žijí. Jsme rodina, trieja," říká Prada s použitím španělského slova, které označuje dlouhodobý vztah mezi třemi lidmi. „Nemáme důvod to schovávat. A rodina jsme byli i předtím. Ty papíry to jen formálně potvrdily."

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme