V komunálních volbách na Slovensku neúspěšnější nezávislí

Komunální volby na Slovensku poznamenala historicky nízká účast voličů. Podle výsledků přišlo k urnám 49,5 % voličů. Volby se postaraly o několik překvapení. V Bratislavě neuspěl masivně propagovaný kandidát Dzurindovy SDKU a Maďarské strany a primátorem se stal Andrej Jurkovský nominovaný koalicí Křesťanských demokratů a Aliance nového občana a tří neparlamentních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Nejúspěšnějšími uchazeči o primátorská a starostovská křesla byli nezávislí, kteří získali téměř 33 procent z celkového počtu hlasů. Zjednodušeně se dá říct, že na východě a na středním Slovensku byla úspěšnější levice. V západní části země bodovala pravice.

Mezi zajímavosti patří i vítězství Juraje Trokana, obhájce exředitele tajné služby Ivana Lexy, který se stal primátorem Trenčianských Teplic. Změnu nezažijí v Žilině. Křeslo obhájil opět Ján Slota, stejně jako jeho partneři v Bánské Bystrici, Košicích a Trnavě.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme