V Kongu začne v pondělí očkování proti ebole. Počet případů nákazy se zvýšil na 35

Ve dvou venkovských oblastech Bikoro a Iboko na severozápadě Konga začne v pondělí očkování vakcínou proti ebole. Právě tento region se od začátku měsíce potýká s novým výskytem smrtícího viru. S odvoláním na konžské ministerstvo zdravotnictví to uvedla agentura AP. Počet potvrzených případů krvácivé horečky už se vyšplhal na 35, zatímco oficiálně potvrzený počet obětí se zvýšil na 12. Podle některých spekulací je ale mrtvých již přes 20.

Tento článek je více než rok starý.

Kinshasa (Kongo) (Aktualizováno: 14:40 27. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ebola (Ilustrační foto)

Ebola (Ilustrační foto) | Foto: Kenny-Katombe Butunka | Zdroj: Reuters

Očkovací kampaň už začala ve městě Mbandaka na řece Kongo, kde byly potvrzeny čtyři případy eboly. Město má asi 1,2 milionu obyvatel. Světová zdravotnická organizace (WHO) dodala od poloviny května do Konga tisíce experimentálních vakcín. V Mbandace už bylo oočkováno asi 100 zdravotníků, kteří jsou vystaveni největšímu riziku onemocnění.

Nová fáze smrtícího viru ebola. Kongo hlásí první případ nákazy ve městě

Číst článek

Zdravotníci již identifikovali osoby, které byly v kontaktu s nakaženými ebolou ve třech oblastech - v Bikoru, Iboku i ve městě Mbandaka. Do zasaženého regionu v sobotu přiletěl i konžský ministr zdravotnictví, aby na proces vyhledávání těchto lidí a jejich následné oočkování experimentální vakcínou dohlédl. Spolu s ministrem Olym Ilungou do oblasti dorazili i zástupci WHO a Dětského fondu OSN (UNICEF).

Nejbližší týdny budou podle WHO klíčové pro zjištění, zda se podaří nákazu dostat pod kontrolu. Současnou situaci komplikuje hned několik faktorů - nemoc se rozšířila i do velkého města, nakaženi byli zdravotníci a existují tři nebo čtyři samostatná epicentra, takže je mnohem obtížnější monitorovat, s kým byli nakažení v kontaktu.

Na krvácivou horečku, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme