V Kongu znásilní 48 žen za hodinu

Ve středoafrické republice Kongo je údajně průměrně každou hodinu znásilněno 48 žen. Svědčí o tom výsledky studie, které zveřejnil odborný časopis American Journal of Public Health.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratická republika Kongo, Severní Kivu. Masisi - uprchlický tábor, kde momentálně žije 2300 rodin. | Foto: Pascale Zintzen

Podle těchto dat je v Kongu za rok znásilněno více než 400 000 žen a tamní ženy jsou sexuálním násilím ohroženy pětkrát více než ženy ve Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s dokumentaristkou Lenkou Klicperovou v pořadu Svět o jedné

Platnost výzkumu ale zpochybnila šéfka týmu OSN, který se zabývá sexuálním násilím v Kongu, Beatrix Attingerová Colijnová. Podle ní zkoumaný vzorek příliš malý. Studie prý také spoléhá na statistiky z doby před pěti lety, které současné situaci neodpovídají.

Podle novinářky a dokumentaristky Lenky Klicperové, která natočila dokument o násilí na ženách v Kongu, ale údaje studie odpovídají realitě.

„Já se obávám, že ten počet znásilněných je mnohem vyšší než těch publikovaných 400 tisíc během jednoho roku. Ta zpráva totiž zahrnuje ženy ve věku 15 až 49 let a samozřejmě znásilněním jsou v Kongu ohroženy daleko mladší dívky a naopak i mnohem starší ženy. Setkala jsem se s těmito případy na vlastní oči,“ říká Klicperová.

Historii Konga poznamenal několik desítek let trvající ozbrojený konflikt, během kterého se sexuální násilí na civilistech stalo obvyklým prostředkem boje. V některých provinciích na východu země je hromadné znásilňování stále častým jevem.

Mýlí se OSN ?

„V pralesích východního Konga je to v podstatě zbraň jak donutit domorodé obyvatelstvo ve vesnicích k poslušnosti. Znásilnění je v této zemi stigma, takže žena, která je znásilněna, je v podstatě vyvržena ze společnosti. A když se zredukuje počet žen, které jsou schopny se starat o populaci a vyživovat ji, tak se tím také oslabuje možný nepřítel pro rebely, kteří v oblasti operují,“ vysvětluje Lenka Klicperová.

Organizace spojených národů dříve odhadovala počet znásilnění v zemi na 16 tisíc případů ročně. Amber Petermanová, jedna z vedoucích autorek nové studie, řekla britské stanici BBC, že výsledky potvrzují skutečnost, že předchozí odhady hrubě podcenily vliv sexuálního násilí v Kongu.

I podle Klicperové se v Kongu násilí na ženách se stává normou a něčím velmi obvyklým.

„Setkala jsem se s případy, kdy znásilňují učitelé svoje žačky, kdy znásilňují kněží církevní představitele v kostelech, příbuzní znásilňují své příbuzné v rodinách,“ vzpomíná dokumentaristka.

Magdalena Slezáková, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme